Petr Žantovský: Jak jsem potkal knihy – díl 220. O hledání a nalézání

28.12.2021 11:57 | Komentář

Dnešní krátce povánoční setkání s knihou je z řady důvodů ojedinělé. Kniha O hledání a nalézání je souborem textů (básnických a esejistických) dvou autorů, lékaře a básníka Bohumila Ždichynce a publicistky a básnířky Olgy Nytrové. Autoři se střídají se svými pohledy na svět, člověka a podstatné hodnoty života, jejichž spojujícím prvkem je křesťanská víra. Klíčové poslání knihy a patrně i sám důvod jejího vzniku je v zastavení okamžiku a nahrazení spěchu aspoň krátkou kontemplací. To je něco, co dnešní, aspoň té naší, euroatlantické, civilizaci chybí velmi citelně. Schopnost odlišit důležité od nedůležitého a tomu důležitému pak věnovat čas. Ten čas, který nám je dán, aniž bychom se o to zasloužili. Otázka, která v knize takto doslova nezazní, ale je jejím kořenem, totiž stojí takto: Jsme pány svého času? Ano i ne, dá se odpovědět. Můžeme svůj čas (svobodně) promrhat, nebo v pokoře (a nemusí to být jen ta křesťanská) věnovat věcem, jež si to zasluhují. To rozhodnutí mezi oběma možnostmi je znamením kvality života. Často nevlídného a bolestného. Ale jediného, jenž nám byl na tomto světě určen.

Petr Žantovský: Jak jsem potkal knihy – díl 220.  O hledání a nalézání
Foto: Hans Štembera
Popisek: Petr Žantovský

Vybrali jsme pro dnešní čtení po dvou esejích od obou autorů. Snad budou dobrou pozvánkou do přečtení knihy celé.

Bohumil Ždichynec: Člověk a svět

Náš život se s rozvojem technologií zrelativizoval a stále rychleji se proměňuje. Nevíme, kam až dojde takto se vyvíjející svět i jak se projeví na člověku. Pusťme si pozpátku příběh světa, jako přetáčený film. Civilizace nás přehlušila, ztratili jsme schopnost vnímat ticho. Tak probíhá prožívání osudového obrazu genese a bytí. Pozbýváme schopnosti přetavit minulost ve zkušenost, jako poznání sebe sama, jako poodkrývání tajemství, které před nás staví svět, v němž žijeme. Vezeme se na energetické vlně, technika nás očarovala, ale co náš vnitřní svět?

Život jakoby zmizel ze života. Nahrazují ho technologie. Všechno je esemeskově zúžené. Jak v komunikaci, tak ve vnímání. Nechceme čas promarnit, ale jsme na správné cestě?

Už samotný pohyb v současném světě není možný bez vystavení se účinkům nejrůznějšího záření. Žijeme uprostřed elektrosmogu a povážlivě se hromadícího technologického odpadu. Procházíme se mezi elektromagnetickými vlnami, stáváme se součástí kybernetického světa. Má to zjevné výhody, ale i nevýhody, na první pohled ne tak patrné. Stačí pouhá maličkost, třeba abychom drželi v jedné ruce vibrující mobil, a mechanické vibrační vlny procházejí tělem, zatímco v místě, kde druhá ruka otevírá dveře bytu, mají vlny už jiné spektrum frekvencí. Čím to? Kostra vlny jednoduše pozměnila – zcela neopakovatelným způsobem.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Mgr. Róbert Šlachta byl položen dotaz

Spojíte se s SPD?

Půjdete do voleb společně? A co po volbách, umíte si s SPD představit koalici? Ještě by mě zajímalo, kdo za vás bude vlastně kandidovat? Nikoho jiného než vás neznám.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Filip Šebesta: Bezalternativní demokracie a návrat politiky

15:26 Filip Šebesta: Bezalternativní demokracie a návrat politiky

Česká, evropská a celkově celá západní demokratická politika přestává plnit svou funkci. Nedokáže a …