Petr Žantovský: Poslancova zadnice a jiný bulvár

12.11.2018 9:45 | Zprávy

V nepravidelných intervalech, ale vlastně téměř neustále se vrací otázka, kam až smí či může dojít voyerství, senzacechtivost a hyenismus bulvárních médií. Pravda, v posledních letech se už i samo slovo „bulvární" poněkud rozpíjí a jeho kdysi evidentní pokleslý obsah těžící z hodně nízkých pudů příslušné části publika přechází už skoro do médií všech, jistě ne ve stejné hojnosti výskytu, ale ve stejné míře pokleslosti.

Petr Žantovský: Poslancova zadnice a jiný bulvár
Foto: Hans Štembera
Popisek: Petr Žantovský

Vzpomeňme některé kauzy. Jednou šlo o ňadra jedné poslankyně kdesi na chorvatské pláži, jindy o obnaženou herečku v podzimu života. Svého času jsme se všichni do jednoho shodli, že nejodpudivější bulvarizát předvedla televize, které poslala svého paparazza na střechu nemocnice fotit nebohého prezidenta Václava Havla na lůžku bezprostředně po fatální operaci. Dnes už by nás to nejspíš nepobouřilo, ba mnozí by tleskali. Vždyť čím jiným jsou dokašírované a záměrně zdůrazněné detaily snímků někdy opravdu choře vyhlížejícího prezidenta Zemana, než otevřeným hyenismem? Ale zase: proč se divit, když nám do novin píše člověk, který se vydává a jistě i považuje za slovutného politologa, že tento prezident už brzy ztratí podporu, neboť jeho seniorští voliči vymřou a zavládne pravda a láska? A písničkář Hutka do toho zapěje dojemnou píseň prorokující hlavě státu brzký odchod ze scény i ze života... Pro normální lidi hnus, pro hnusáky normál.

Není to ale zdaleka jen tuzemský problém a už vůbec ne otázka jen posledních měsíců či let. Italský spisovatel Emberto Eco už v roce 1995 napsal do novin sloupek Poslancova zadnice. Pojednával o tom, že tamní seriózní deník L´Espress otiskl fotografii nahého pozadí poslance Casiniho, a jakou to vyvolalo mediální debatu. Eco dospěl samozřejmě k logickému závěru: Není nic špatného na tom, že poslanec Casini byl přistižen při převlékání na pláži, to se může stát každému, na pláž nahota patří, kdo ji nechce vidět, ať jde lyžovat. Není ani nic špatného, že se tím živí nějací paparazziové.

Koneckonců, každý nemůže být Cartier-Bresson či Toscani, jak píše Eco. Špatné je to, že podobné nesmysly tisknou seriózní noviny jako je L´Espress: s odůvodněním, že tak činí jen proto, aby upozornil na to, že se to nemá dělat. Eco to srovnává s tím, když moralista přistižený v bordelu tvrdí, že tam chodí jen proto, aby si uvědomil ošklivost světa.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Ing. Aleš Juchelka byl položen dotaz

Kampaň

Dobrý den, možná se pletu, ale neutrácí za kampaň ze všeho nejvíc právě vaše hnutí? Možná by nebylo na škodu, kdyby se limit pro politickou kampaň snížil - co vy na to? Třeba byste jako politici pak víc makali a nespoléhali na to, že pak uděláte kampaň - nic osobního, zrovna vás je vidět docela dost...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ivo Strejček: Dobře, nebo špatně?

15:26 Ivo Strejček: Dobře, nebo špatně?

Těch deset dní mezi 10. a 20. únorem 2025 si dobře zapamatujme. Událo se v něm několik zlomových udá…