Přemysl Votava: Návrat starého Procházky do Prahy

12.06.2017 8:16 | Zprávy

Jak jsme se dozvěděli z médií, do Prahy se nám vrátí císař František Josef I. (1830 – 1916) a císařovna Alžběta. Císaři se této pocty a čestného místa v panteonu Národního muzea, dostane nejspíše u příležitosti 100. výročí vzniku samostatného Československa. Stane se tak díky návrhu ředitele Národního muzea Michala Lukeše. Z panteonu má být odstraněn nacisty popravený J. Fučík.

Přemysl Votava: Návrat starého Procházky do Prahy
Foto: archiv
Popisek: Přemysl Votava, Národní socialisté

Domnívám se, že císaři nejsme nic dlužni. Naše vklady do monarchie byly daleko vyšší, než příjmy z monarchie. České země plnily vydatně císařskou pokladnu. Za rakouského císaře pána a jeho rodinu, za první světové války bojovali naši pradědové, jen z českých zemí jich bylo přes 1.5 milionů. Umírali na srbské, na ruské a na italské frontě. Domů, ke svým rodinám se jich nevrátilo na 150.000, v každé i v té malé zapadlé české, či moravské vesničce, je pomník obětem první světové války. Desetitisíce vojáků se vrátilo z války domů zmrzačených, tisíce dalších bylo císařem Františkem Josefem I. uvězněno.

V roce 1916 byl vynesen rozsudek smrti nad řadou českých politiků, jako byl Karel Kramář, Alois Rašín, či Václav J. Klofáč. Od popravy je zachránila jen smrt císaře Františka Josefa I. a amnestie nového císaře Karla I. Císař František Josef I. bude tedy zařazen mezi význačné osobnosti našeho státu. Naopak z panteonu budou „odejiti“ novinář a nacisty popravený Julius Fučík (1903 – 1943) a spisovatel, básník Fráňa Šrámek (1877 – 1952).

Císař František Josef I. spočine vedle takových velkých osobností českého národa, jako je TGM, Jan Hus, František Palacký, Jan Amos Komenský, Karel Havlíček Borovský, …..Zejména TGM a Karel Havlíček Borovský si toho s císařem budou mít co říci, Havlíček mu poví o svém vyhnanství v Brixenu, TGM zase o odboji v exilu i o slavných legiích, které bouraly nenáviděné mocnářství….

Rakouskému císaři, naši pradědové familiérně říkali, „Starej Procházka“. Ta přezdívka vznikla při slavnostním otevření nového mostu roku 1901 v Praze. Císařova fotografie v tisku s popiskou, „Procházka na mostě“, dala vzniknout této přezdívce. Jeho obraz visel v každé škole, v každém c.k. úřadu, visel i v hospodě U Kalicha. A velice opatrný hostinský Palivec, si to za ty nezbedné mouchy, dokonce odskákal kriminálem…

Ti co museli odejít z panteonu se nehodili do nové režie Národního muzea. Ředitel ukázal prstem na básníka Fráňu Šrámka a na nacisty popraveného novináře a vlastence Julia Fučíka. Jistě nic nového, také za nacistů, komunistů se kádrovalo, proto museli mnohé české osobnosti z panteonu zmizet do depozitáře…

Přemysl Votava (Praha)
(mpř. Národní socialisté)

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Jak vysvětlíte všechny ty kauzy a papalášské chování?

Přijde mi, že víc než pro blaho Pražanů pracujete pro vlastní blaho, že plýtváte penězi nás všech a chováte se jako papaláši. Vždyť v poslední době je to ve vedení Prahy jeden skandál za druhým. A co s tím vy jako primátor děláte? A vůbec nemyslíte, že jste snad nejméně výrazný primátor Prahy?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Pavel Foltán: FARA pátera Otíka, „naší Sodomy Gomory“

19:13 Pavel Foltán: FARA pátera Otíka, „naší Sodomy Gomory“

Po selhání mocensko-politických systémů církví, a po selhání jejich nástupců, tj. systémů politickýc…