Přemysl Votava: Není důvod společně se s vámi máchat v té vaší koloniální špíně

21.07.2023 11:24 | Komentář

„To se nám to hoduje, když to jiní platí…“ Výrok feldkuráta Katze z Haškova románu připomínal dobu, kdy si bývalé koloniální mocnosti užívaly blahobytu na úkor obyvatel svých kolonií. Není to dávno, kdy planeta Země byla spíše anglickou obchodní a realitní společností. Britských kolonií bylo bezpočet.

Přemysl Votava: Není důvod společně se s vámi máchat v té vaší koloniální špíně
Foto: Archiv autora
Popisek: Přemysl Votava

Indie, Pákistán, Cejlon, Barma, Malajsie, Austrálie, k tomu polovička Afriky… miliarda obyvatel? Tehdy platilo to známé: „Nad britským impériem slunce nezapadá.“ Buďme ale spravedliví. Británie v tom blahobytu na cizí úkor nebyla sama. Obdobně vládly nad „svými“ poddanými tehdejší mocnosti, jako Francie, Itálie, Holandsko, Německo, Španělsko, Belgie… Dokonce ještě v padesátých letech minulého století. Však i Československo bylo v Mnichově v roce 1938 pro Británii a Francii v podobném koloniálním postavení. Dívali se na nás pohledem koloniálního úředníka, který je hodnocen podle zisku ze svěřeného území.

Je dobré též připomenout, že i dnes podle údajů České národní banky každoročně odtéká z České republiky na dividendách kolem 250 miliard korun. V pořadí států nejvíc do Holandska, Německa, Lucemburska, Rakouska, Belgie.... Za posledních deset let to bylo 2,5 bilionu korun.

V koloniálních časech si vyvolené mocnosti rozdělily svět a jeho bohatství. Vedle surovin to byly ale i miliony otroků, kteří putovali přes oceán do Ameriky a do dalších koutů světa. Mnoho jich cestou zahynulo, přesto obchod s otroky byl výnosný. Platilo se jen za živé dodávky. Dle historických pramenů v letech 1700-1800 bylo přepraveno přes moře šest milionů otroků, v období 1801-1900 kolem tří milionů. Tedy těch, co tu hrůzu cesty přes oceán přežili.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Ing. Michal Kučera byl položen dotaz

Bude podle vás další světová válka?

Aspoň z vaší věty - geopolitická rovnováha světa, která jej posledních 80 let uchránila před světovou válkou se rozpadla, to vypadá, že si to myslíte. A kdo by proti sobě jako stál? Ano Rusko je proti všem, ale netvrdí třeba právě vaše strana, jak je Evropa jednotná? A myslíte, že je na místě si stě...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zbyněk Fiala: Konec světa jak jsme ho znali

12:17 Zbyněk Fiala: Konec světa jak jsme ho znali

Spojenci, nepřátelé, osoleni jsou všichni. Dokonce i tučňáci na malých antarktických ostrovech, jak …