Přemysl Votava: Prapor vítězství nad Reichstagem

30.04.2020 12:59 | Zprávy

Ta fotografie, byla dlouho součástí našich učebnic i historie. Ten slavný prapor symbolizoval úmornou čtyřletou cestu Rudé armády od prvních porážek až ke konečnému vítězství v Berlíně. Bitva o Berlín se v dubnu stala závodem Spojenců, kdo první do Berlína vstoupí.

Přemysl Votava: Prapor vítězství nad Reichstagem
Foto: Archiv autora
Popisek: Přemysl Votava

Zejména britský premiér W. Churchill se netajil přáním obsadit Berlín a dát tím světu najevo, kdo je skutečným vítězem této války. Svědčí o tom i jeho dopis generálu Eisenhowerovi z 31.3.1945, kde ho výslovně žádal, aby Berlín nenechal Rusům a obsadil ho sám. Asi prožíval muka, když 13. dubna Rudá armáda osvobodila Vídeň. Ve stejné době zemřel prezident USA Franklin D. Roosevelt (+12.4.45) a on se tak vžil do vůdce západního světa. Začal tím závod o Berlín.

Stalin si tuto možnost ukradeného vítězství velice dobře uvědomoval, proto již počátkem dubna se stalo jeho prioritou dobytí Berlína. Stalin tímto útokem pověřil  maršály Žukova a Koněva. Již 16.dubna začala od Odry-Nisy první fáze sovětského útoku na Berlín,  od 26.dubna probíhaly boje již v centru Berlína. Berlín byl v troskách. 30.dubna Hitler spáchal sebevraždu, ve stejný den sovětští vojáci Jegorov a Kantaria vztyčili vlajku SSSR nad kopuli Říšského sněmu. 2.května berlínská posádka kapitulovala. Tolik jen velmi stručná historie, za kterou zůstalo jen v Berlíně na statisíce padlých. Přes 200.000 obránců Berlína a na 150.000 sovětských hrdinů. 150.000 zajatců. Tato čísla vypovídají o urputnosti pouličních bojů o Berlín…

V Berlíně se dovršila vítězná cesta Rudé armády,  od slavných vítězství u Moskvy, Stalingradu, Kurska, Kyjeva, až do Berlína. Na této cestě zůstalo přes 20milionů padlých, umučených i zemřelých hladem. Pro Československo se stalo ctí, že po boku Rudé armády bojovaly československé jednotky, byly první zahraniční jednotkou v SSSR. Jaroš, Sochor, Tesařík, Buršík, Svoboda, Vajda, Nálepka, se  stali držiteli nejvyšších sovětských vyznamenáních, Hrdina SSSR. Českoslovenští vojáci v SSSR, Británii, Francii,… napravovali mnichovskou zradu, ale i účast Slovenska po boku Německa v tažení proti SSSR. Ani na to dnes nezapomínejme.

Nezapomínáme také, že 3. americká armáda 21. dubna vstoupila u Aše na území Československa, osvobodila významnou část západních Čech… Ta radost z blížící se svoboděnky byla tak veliká, že  Plzeňáci jako správní hoši, nepočkali na US tanky a 5. května se osvobodili sami. V ulicích hudba hrála, plzeňské teklo proudem, děvčata byla v jednom kole…. Praha a další česká města na svou svoboděnku koncem dubna ještě čekala…

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

MUDr. Jiří Mašek byl položen dotaz

Jak navrátit důvěru lidem ve stát?

Jestli vám rozumím správě, za poklesem důvěry lidí ve stát vidíte působení této vlády. Podle mě je teda problém mnohem hlubší a přesahuje tuto jednu vládu, ale spíš by mě zajímalo, jak budete chtít tuto důvěru obnovit? A divíte se, že lidí státu nevěří, když se většina z nás má stále hůř, i když řád...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Petr Jahn: „Armagedon“ v České televizi není nutný. Stačí umět trochu počítat.

12:59 Petr Jahn: „Armagedon“ v České televizi není nutný. Stačí umět trochu počítat.

Na úvod trocha čísel. Prosím, pozorně čtěte!