Připravuje se zákaz zákazů, nekuřáckou Evropu předstihne nekuřácké Česko

21.10.2015 12:26 | Zprávy

Od dávných dob se lidé dělí do různých skupin. Dobrovolně i nedobrovolně. Kvůli připravenému novému protikuřáckému zákonu, který bude zařazen na jednání Poslanecké sněmovny v nejbližších dnech, se v poslední době nejčastěji mluví o dělení na kuřáky a nekuřáky. Kdo má větší práva?

Připravuje se zákaz zákazů, nekuřáckou Evropu předstihne nekuřácké Česko
Foto: Hans Štembera
Popisek: Nekuřácká zóna

Ve sněmovně je připravený zákon, který jde daleko za protikuřácká omezení, platná ve většině členských zemí EU. Alespoň v něčem budeme na čele celé Evropy. Protikuřáčtí aktivisté sice tvrdí, že v Evropě se už taky nikde nekouří, ve skutěčnosti ale i v těch nejpřísnějších zemích jako je Německo, Rakousko, Dánsko a Holandsko existuje množství výjimek, kdy je kouření povoleno. U nás by se nesměla podle připravovaného zákona kouřit ani elektronická cigareta, vodní dýmka. A navíc nikdy a nikde!

Kuřáci se ocitají pod tlakem politiků a lékařů, úředníků z EU v Bruselu. Zřejmě definitivně končí jejich právo zakouřit si u kávy či piva v kavárně, v čajovně, restauraci, v typické venkovské hospodě. I v oddělených místnostech!

Snad vůbec nikdo nezpochybňuje škodlivost kouření, a nebo právo nekuřáků na nezakouřené hospody a kavárny. Místo rozumných řešení a kompromisů, přichází ale jednak ze strany EU a teď i naší vlády, snaha zakázat kouření absolutně. Většinou všichni dobře víme, kam v současnosti i minulosti vedly absolutní zákazy, a to čehokoliv.

V současnosti se majitelé restaurací, kaváren nebo barů mohou sami rozhodnout, jestli si hosté v jejich podniku smí zapálit, nebo ne. U vchodu je na to musejí upozornit příslušnou cedulkou. Za tento podle Evropské unie a některých našich politiků „měkký“ přístup je ale Česko dlouhodobě kritizováno, a tak vláda a jmenovitě ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček (ČSSD), přišla s novým zákonem s mnoha dílčími nesmysly až po absolutní zákaz kouření. Za jeho porušení by podle návrhu ministerstva zdravotnictví kuřákům hrozila pětitisícová pokuta, provozovatelům hospod pak až 50 000 korun.

"Spousta restaurací, ba i barů, dobrovolně nekuřácké jsou, tak proč zase něco zakazovat," řekl exministr zahraničí a poslanec TOP 09 Karel Schwarzenberg.  A souhlasí s ním i Zuzka Bebarová-Rujbrová z KSČM. "I kuřáci za ty peníze, které platí státu na daních, by měli mít možnost kouřit důstojně. Samozřejmě odděleně od nekuřáků," uvedla.

Argumenty odpůrců zákona jsou podobné: současná podoba zákona omezující kouření v hospodách je podle nich dostačující. "Plošný zákaz považuji za neadekvátní a v našich poměrech za nesmysl. Nemusíme papouškovat všechno, co se nám snaží vnucovat úředníci z Bruselu," prohlásil poslanec ČSSD Richard Dolejš.

Paradoxně velmi tolerantní jsou k právům kuřáků právě nekuřáci. “V současnosti máme restaurace s oddělenými nekuřáckými prostory, čistě kuřácké nebo i čistě nekuřácké restaurace. Přibývá nekuřáckých podniků, každý si tak přijde na své. I kdyby tomu tak nebylo a všechny restaurace byly jen kuřácké, nikdo se přece nemůže dožadovat zákazu kouření, protože se chce jít do hospody nadýchat čerstvého vzduchu. Právo na čistý vzduch v hospodě je stejné jako právo na ticho v rockovém klubu nebo na diskotéce. Copak se vytratil zdravý rozum? Nerozumím tomu, proč se koná další „hon“ na kuřáky (zde musím podotknout, že jsem nekuřák),” napsal v regionálním deníku Josef Káles zastupitel města Chrudim za Stranu svobodných občanů.

“Kdo nějaký čas pobýval v zahraničí, například v Anglii, kde zákaz kouření v restauracích platí, moc dobře ví, že polovina hospody stojí na ulici. Je naivní si myslet, že tam jsou potichu. Zkušenosti i z ostatních zemí ukazují, že tomu tak rozhodně nebude a že je se na co těšit. Když jsem měl možnost mluvit s lidmi před komunálními volbami, objevilo se poměrně hodně těch, kteří si stěžovali na porušování nočního klidu. Hlavně v centrech měst se totiž nepříjemně ozývá už jen to, když nějaká rozveselená partička kráčí domů z podařeného večera v hospodě. Teď si představte, že bude mnohem více lidí stát před hospodami. Jsem přesvědčen o tom, že strážníci nebudou vědět, kam dřív skočit, kolik stížností se na ně bude valit. Uvádí se, že strážníků je v Česku kolem 8500, restaurací a hospod je kolem 29 tisíc. Je ale pravda, že restaurací bude kvůli zákazu kouření určitě mnohem méně, bohužel,” končí své zamyšlení Josef Káles.

Mnoho našich turistů si i letos při cestách po Evropě všimlo, že v přeplněných ulicích se turistům pletou doslova pod nohami kuřáci. Stojí před bary a restauracemi, kde si nesmějí zapálit. “Otravují” tak turisty, jsou na “obdiv” procházejícím mladým lidem, kteří do barů a hospod ještě nesmějí.

My jdeme ale ještě dál. U nás, pokud samospráva měst a obcí vyhlásí právě před restauracemi nekuřácké zóny, a kdo by se divil, vzhledem k špatným zkušenostem z Evropy, nezapálí si kuřáci podle navrhovaného zákona ani před svou restaurací. Prostě připravuje se zákaz zákazů.

Autor: Jaroslav Michal

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Názory, ParlamentniListy.cz

Mgr. Róbert Šlachta byl položen dotaz

Vize

Dobrý den, zajímalo by mě, zda má vaše strana nějaké konkrétní návrhy třeba důchodové reformy nebo ekonomickou vizi, jak zlepšit naši životní úroveň? Zatím mi to přijde tak, že spíš jen kritizujete, ale s něčím vlastním nepřicházíte. Sice nemáte ve sněmovně zastoupení, ale pokud ho chcete mít, nemys...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zbyněk Fiala: Trump chce nejen Panamu, ale i Grónsko

10:17 Zbyněk Fiala: Trump chce nejen Panamu, ale i Grónsko

Připojení Kanady ke Spojeným státům jako 51. člen Unie, byl možná žertíček, ale úvahy o opětovném př…