Průzkum: Každý šestý Čech jezdí na hory do zahraničí. Mužů vyrazí téměř dvakrát více než žen

24.01.2020 12:59 | Zprávy

Podle průzkumu NMS pro ERV Evropskou pojišťovnu roste u Čechů obliba zimních dovolených na horách. Ročně tam za sněhem vyrazí dvě pětiny Čechů.

Průzkum: Každý šestý Čech jezdí na hory do zahraničí. Mužů vyrazí téměř dvakrát více než žen
Foto: ERV
Popisek: ERV Evropská pojišťovna

Každý šestý se pak vydá do zahraničí. Naprostá většina z nich pak míří do Rakouska, Itálie a na Slovensko. Nejčastěji jezdí s partnerem (75 %) a s dětmi (39 %).

Na hory do zahraničí častěji vyráží muži (21 %) než ženy (13 %). Co se týče věku, prvenství drží mileniálové (18-24 let), kterých jezdí na hory do ciziny 27 %, následuje skupina 25-34 let a třetí příčku obsazuje věková skupina 35-44 let. Věkové skupině odpovídá i to, koho Češi berou s sebou. 75 % lidí jezdí s partnerem a 39 % s dětmi. Od toho se také odvíjí financování zimní dovolené, kterou Češi nejčastěji platí právě za děti a své partnery. „Z průzkumu vyplývá, že čeští muži jsou stále galantní a platí zimní dovolenou i svým partnerkám častěji než naopak. I tak ale pětina českých žen platí dovolenou svým partnerům,“ říká Vlastimil Divoký, manažer marketingu a komunikace ERV Evropské pojišťovny. 

Nejčastěji navštěvovanou zimní destinací je Rakousko (stejně jako v roce 2018), ale jeho popularita lehce klesla. Zatímco oblíbenost Slovenska stejně jako v minulé vlně stoupla. Rakousko, Itálie a Slovensko se stále drží v TOP 3 destinací zimních dovolených.

Důležitost pojištění si Češi uvědomují

Téměř 3/4 lidí, kteří jezdí na hory do zahraničí, se nechtějí spoléhat jen na evropský průkaz zdravotního pojištění a zřizují si komerční připojištění. Pouze 1 % se domnívá, že si díky průkazu nemusí komerční pojištění zřizovat a 8 %, že bude ošetřeno v kterékoli nemocnici v EU zdarma. Evropský průkaz zdravotního pojištění, tzv. EHIC kartu, lze uplatnit pouze ve státních nemocnicích a zdravotnických zařízeních. V zahraničních lyžařských střediscích je ale většina klinik soukromá a nutné je také počítat se značně vyššími cenami lékařské péče než u nás. „EHIC také nekryje náklady na transport nebo škody z odpovědnosti,“ varuje Vlastimil Divoký.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

MUDr. Jiří Mašek byl položen dotaz

Jak navrátit důvěru lidem ve stát?

Jestli vám rozumím správě, za poklesem důvěry lidí ve stát vidíte působení této vlády. Podle mě je teda problém mnohem hlubší a přesahuje tuto jednu vládu, ale spíš by mě zajímalo, jak budete chtít tuto důvěru obnovit? A divíte se, že lidí státu nevěří, když se většina z nás má stále hůř, i když řád...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zdeněk Jemelík: Zmatečný výklad zmatečného zákona

15:16 Zdeněk Jemelík: Zmatečný výklad zmatečného zákona

Předcházejí článek Netečná veřejnost byl provokací, která měla vzbudit zájem veřejnosti o zmatenou n…