Experti se shodli na tom, že elektronizace zakázek je správným krokem. NEN by měl jako systém pro centrální zadávání veřejných zakázek vše zjednodušit a zpřehlednit, odstranit přebujelou administrativu a dokonce zabránit manipulacím mezi účastníky. Problém ale odborníci vidí v jeho aktuálním stavu. Systém má spoustu závažných nedostatků a některé dnes běžné úkony v něm vůbec nefungují. Za pouhý měsíc by jej přitom měli začít povinně používat státní organizace. Odborníci se obávají, že dojde k poklesu účastníků ve veřejných zakázkách, protože je nový systém odradí.
„Celkově NEN vnímám jako pozitivní a nezbytný krok. Zásadním problémem je však jeho aktuální nepřipravenost. Je velice pomalý, jednotlivé úkony se načítají dlouho, zadání zakázky někdy trvá až několik hodin. A to už nyní, kdy v něm pracuje minimum uživatelů. Bojím se, co se stane, až ho začnou využívat další stovky či tisíce. Systém funguje jen v češtině a vůbec není připraven pro podávání nabídek od zahraničních dodavatelů. Proto se obávám, že například zakázky na vědecké přístroje, které dodávají jen zahraniční firmy, se na čas zbrzdí,“ upozorňuje Kateřina Koláčková, ředitelka společnosti Otidea. Systém navíc funguje pouze v prohlížeči Internet Explorer.
Národní elektronický nástroj by měl 1. července nahradit stávající profily na elektronických tržištích. Do poslední chvíle ale není jisté, zda NEN skutečně bude povinný a neví se, v jakém rozsahu. Všichni proto netrpělivě čekají na schválení usnesení vlády, které má dvě různé varianty. K poslednímu červnu zároveň skončí bezplatný provoz elektronických tržišť. Jejich provozovatelé již oznámili, že zavedou poplatek za užívání tržiště ve výši jednoho procenta z celkové ceny vítězné nabídky, který zaplatí vítěz soutěže.
„I přesto, že byl provoz NENu spuštěn již v roce 2015, ani měsíc před plánovanou povinností ho používat stále nevíme, zda bude nebo nebude povinný. To mi připadá tristní. Dobrovolně systém využívá jen minimum zadavatelů, protože většina z nás čeká, jestli ho vůbec bude muset používat a v jakém rozsahu. Na přípravu tak budeme mít extrémně málo času,“ říká Dagmar Růžičková, která zadává zakázky pro Národní divadlo.
Elektronizace veřejných zakázek se ale nedotkne pouze veřejných zadavatelů. Od 18. října 2018 bude povinná i pro všechny ostatní zadavatele. Ministerstvo pro místní rozvoj za NEN zaplatilo přes půl miliardy korun a navíc dostalo od antimonopolního úřadu pokutu půl milionu korun, protože zakázka na projekt NEN byla zadána v rozporu se zákonem.
Tisková mluvčí Ministerstva pro místní rozvoj však uvádí, že: "Stát rozhodl již před několika lety, že NEN bude a je povinný dle evropských směrnic. V současné chvíli ukončujeme vypořádávání materiálu o povinném využívání NEN. Projednávání materiálu není doposud ukončeno z důvodu předkládání nových požadavků ostatních resortů. Je potřeba si ale uvědomit, že systém NEN a v podstatě i MMR stojí v absolutně nesmyslném konkurenčním boji se současnými provozovateli e-tržišť, kteří napadají 100% zakázek spojených se systémem NEN a tím značně prodlužují a de facto znemožňují jakýkoli rozumný rozvoj systému NEN."
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV