Průzkum: Zpomalují nábory v malých a středních firmách

14.06.2017 11:52 | Zprávy

Zaměstnavatelé v České republice jsou v průměru v náborových plánech pro třetí čtvrtletí 2017 opatrní. 5 % zaměstnavatelů očekává nárůst počtu pracovních sil, 3 % předpovídají snížení počtu pracovních sil a 90 % zaměstnavatelů nepředpokládá žádné změny. Na základě těchto údajů vykazuje Čistý index trhu práce pro Českou republiku pro třetí čtvrtletí 2017 hodnotu + 2 %.

Průzkum: Zpomalují nábory v malých a středních firmách
Foto: pixabay.com
Popisek: Průzkum - ilustrační foto

Vyplývá to z průzkumu „ManpowerGroup Index trhu práce“ pro třetí čtvrtletí roku 2017.

V rámci průzkumu byla všem účastníkům vybraného reprezentativního vzorku 750 zaměstnavatelů v ČR položena otázka: „Jak očekáváte, že se změní celkový počet zaměstnanců ve vaší společnosti v následujícím čtvrtletí do konce září 2017 v porovnání s aktuálním čtvrtletím?“

Zaměstnavatelé v České republice jsou v průměru v náborových plánech pro třetí čtvrtletí 2017 opatrní. 5 % zaměstnavatelů očekává nárůst počtu pracovních sil, 3 % předpovídají snížení počtu pracovních sil a 90 % zaměstnavatelů nepředpokládá žádné změny. Na základě těchto údajů vykazuje Čistý index trhu práce pro Českou republiku pro třetí čtvrtletí 2017 hodnotu + 2 %.

„Nezaměstnanost láme historické rekordy, nicméně se zdá, že 4% v České republice je limit, pod který se může ekonomika jen velmi těžko dostat. Poslední čísla ManpowerGroup index trhu práce ukazují, že 3. čtvrtletí, které bývá nejoptimističtějším obdobím roku z hlediska zaměstnanosti, již nebude představovat další zrychlování náborových aktivit. Velké firmy sice nadále nabírají nové zaměstnance vysokým tempem, ovšem organizace pod 250 zaměstnanců nábory nových zaměstnanců zpomalují. Většina firem již naráží na akutní nedostatek vhodných uchazečů na volná místa. To vede ke stále rychlejšímu nárůstu mzdové úrovně, investic do rekvalifikací a rozvoje zaměstnanců, náboru v zahraničí, velkému důrazu na personální marketing a investice do budování značky zaměstnavatele.“ řekla Jaroslava Rezlerová, generální ředitelka společnosti realizující průzkum.

Porovnání organizací podle velikosti

Celkové snížení Čistého indexu trhu práce je důsledkem výrazného zpomalení náboru nových zaměstnanců u mikro, malých a středních podniků. Jejich očekávání jsou sice optimistická, nicméně již ne tolik jako v posledním roce a půl. Nicméně velké organizace nad 250 zaměstnanců nadále překypují poptávkou po nových lidech. 31 % bude nabírat, 4 % propouštět: Čistý index je tedy +27 %. Střední podniky předpokládají náborové plány s Indexem +10 %, malé podniky +9 % a mikropodniky hlásí stagnující náborové plány s Indexem +1 %.

Porovnání dle odvětví

Zaměstnavatelé v šesti z 10 odvětví předpovídají pro nadcházející čtvrtletí zvyšování počtu pracovních sil. Nejsilnější náborové prostředí předpovídají zaměstnavatelé v odvětví Ubytování a stravování s Čistým indexem trhu práce +16 %. Další nárůst počtu pracovních sil očekávají zaměstnavatelé v odvětví Stavebnictví s hodnotou Indexu +8 %. Oproti tomu zaměstnavatelé ve třech odvětvích hlásí pokles počtu pracovních sil. Největší pokles očekávají zaměstnavatelé v odvětví Zemědělství, myslivost, lesnictví a rybolov s Indexem 11 % a Těžba nerostných surovin s Indexem -8 %. Mírný pokles pozorujeme v sektoru Státní správa, zdravotnictví, vzdělávání a kultura s Čistým indexem -3 %.

Regionální srovnání v rámci ČR

Nejoptimističtější jsou zaměstnavatelé na Moravě s Čistým indexem trhu práce +7 % a v Praze s indexem +3 %. Avšak v Čechách mimo Prahu vidíme stagnaci náborových plánů s Indexem 0 %. V porovnání s předchozím čtvrtletím se Index propadl o 7 procentních bodů na Moravě a o 4 procentní body v Čechách. Náborové plány v Praze zůstávají relativně stabilní (+2 %).

Globální pohled

Výsledky průzkumu pro třetí čtvrtletí ukazují, že zaměstnavatelé ve 41 ze 43 zemí očekávají různou míru nárůstu počtu pracovních sil. Nabídka pracovních příležitostí zůstává podobná jako v předchozím čtvrtletí a vypadá to, že zaměstnavatelé ve většině zemí a oblastech jsou spokojeni se současnou úrovní počtu zaměstnanců, případně plánují mírné zvýšení a vyčkávají na jasnější signály trhu. Ve srovnání s předchozím čtvrtletím zaměstnavatelé v 17 ze 43 zemí a oblastí očekávají posílení náborových plánů, v 16 snižování a v 10 neočekávají žádné změny. Ve srovnání se stejným obdobím předchozího roku je viditelný pozitivní trend, náborové prostředí se zlepšilo v 26 zemích, oslabilo pouze v 15 a beze změny zůstalo ve dvou. Nejsilnější Index z globálního hlediska hlásí Japonsko, Tchaj-wan, Maďarsko a Spojené státy americké. Nejslabší předpověď přichází z Itálie, České republiky a Finska.

Další výsledky průzkumu budou zveřejněny 12. září 2017.

Průzkum probíhá již více než 50 let a za tuto dobu se stal jedním z nejdůvěryhodnějších průzkumů náborové aktivity na světě. ManpowerGroup Index trhu práce je založen na dotazování více než 59 000 zaměstnavatelů z veřejného i soukromého sektoru napříč 43 zeměmi a je považován za vysoce důvěryhodný ekonomický indikátor.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Ing. Libor Turek, Ph.D. byl položen dotaz

ODS

Dobrý den, vždy jsem ODS považovala za pragmatickou stranu. Bohužel v poslední době mám čím dál víc pocit, že se stáváte populistickou stranou. Viz třeba slib Fialy o tom, jak budeme mít za 5 let platy jako v Německu nebo to jeho video s Nuttelou. Můj dotaz zní. Opravdu chcete dělat takovou populist...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Petr Brandtner: Další podpásovka v „kauze Ševčík“

14:08 Petr Brandtner: Další podpásovka v „kauze Ševčík“

Pondělní Seznam Zprávy přinesly další z řady článků týkajících se osoby a osudu doc. Miroslava Ševčí…