Jiří Paroubek: Budeme jenom zbrojit, anebo zbude něco pro lidi?

17.12.2024 15:49 | Komentář

Česká republika po roce 1990 postupovala přesně podle tzv. Washingtonského konsenzu. Začala privatizovat banky, průmysl včetně strategických odvětví, a tak se do rukou převážně zahraničních vlastníků dostaly banky, a zejména také velké průmyslové podniky. Ty byly ve své době vybudovány nemalým úsilím a akumulací z vnitřních zdrojů, tedy de facto z práce českých a slovenských lidí.

Jiří Paroubek: Budeme jenom zbrojit, anebo zbude něco pro lidi?
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jiří Paroubek

Nedbalou politikou pravicových vlád 90. let a metodami privatizace, které tehdy byly zvoleny (zejm. kupónová privatizace, ale i tzv. malá i velká privatizace), byl rozchvácen národní majetek za stamiliardy. Toxická aktiva zahubila téměř všechny malé české banky, s výjimkou První městské banky. Na účty zahraničních mateřských firem bylo letos z jejich českých filiálek převedeno již více než 300 miliard korun. Z české ekonomiky tedy odplývají každoročně obrovské sumy peněz. Většinou do států, které jsou mnohem bohatší nežli Česká republika.

Tedy způsob privatizace podle Washingtonského konsenzu způsobil prakticky koloniální závislost České republiky na mnohem hospodářsky silnějších zemích Západu, kde je životní úroveň lidí podstatně vyšší, nežli u nás. Bezhlavý způsob privatizace podle zásad, určených ekonomickými stratégy Západu, nás dostává do situace permanentního zaostávání za zeměmi Západní Evropy. Myslím, že i pro premiéra Fialu bylo velkým objevem, nutícím k jeho vystřízlivění, že po 35 letech kapitalismu v Čechách reálná mzda v Česku zaostává za tou německou zhruba o 30 procent. Přitom Němci mají levnější a kvalitnější potraviny a jiné zboží ve svých supermarketech, nežli je to obvyklé v Čechách.

A nedosti na tom, generální tajemník NATO Rutte a bývalý ministerský předseda jedné z nejbohatších zemí Západu otevřeně říká, že podivným konsenzem přijatá dvě procenta povinných vojenských výdajů ve státním rozpočtu, přepočteno z hodnot HDP, nestačí. Že se musí jít výš. Takže těch našich 160 miliard korun, které půjdou v roce 2025 na nesmyslné nákupy vojenské technologie, často za zenitem její výkonnosti, nebude stačit. Jestliže ještě před sedmi až osmi lety v rozpočtu ministerstva obrany jsme měli jen 50 milionů korun výdajů, a ještě se nečerpalo, dnes máme více než trojnásobek této sumy a jestřábi v centrále NATO a Pentagonu se dožadují podstatně vyšších výdajů.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Ing. Aleš Juchelka byl položen dotaz

Kampaň

Dobrý den, možná se pletu, ale neutrácí za kampaň ze všeho nejvíc právě vaše hnutí? Možná by nebylo na škodu, kdyby se limit pro politickou kampaň snížil - co vy na to? Třeba byste jako politici pak víc makali a nespoléhali na to, že pak uděláte kampaň - nic osobního, zrovna vás je vidět docela dost...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ivo Strejček: Dobře, nebo špatně?

15:26 Ivo Strejček: Dobře, nebo špatně?

Těch deset dní mezi 10. a 20. únorem 2025 si dobře zapamatujme. Událo se v něm několik zlomových udá…