Radim Valenčík: Trapas - Imaginární Šojdrové seznam

22.09.2018 9:20 | Zprávy

Už jsem chtěl v pátek večer odpočívat, ale protože se tak trochu láme chleba a chci pomoci těm, kteří cítí potřebu se v tom, co se odehrálo, vyznat, několik poznámek. Ono totiž není tak těžké se v tom vyznat, pokud si člověk aspoň na chvíli připustí, že se mu lže.

Radim Valenčík: Trapas - Imaginární Šojdrové seznam
Foto: Hans Štembera
Popisek: Radim Valenčík

Starší, či – pardon – zkušenější – si vzpomenou na funkcionářku z polského filmu "Sexmise"; slovy Svěráka – skvěle nastaveného zrcadla minulého režimu. Ta (funkcionářka), když pochopila, že ji lžou (viděla v televizi, že oznámili její smrt), pochopila, čemu sloužila. Většinou to není tak jednoduché, člověk se strašně houževnatě brání přiznání tomu, že sloužil lži. (zdroj ZDE)

Ale vraťme se k tomu použití rozumu. Šojdrová (europoslankyně, což zní dnes skoro pejorativně, ale nezapomeňme, že je tam třeba i Honza Keller, Káťa Konečná, Honza Zahradil a další) jde za premiérem po té, co se mediálně angažovala v kaze sirotů, jak trpí, jak mají těžké osudy. Člověk by čekal, že má vše zdokumentované, že uvede konkrétní osudy a dá mu nějaký seznam těch nejpotřebnějších, za které přišla orodovat. Jména, dokumentaci. Tak jako to byl Schindlerův seznam, nebo ten, se kterými chodil Nicholas Winton k náckům. Bez toho to prostě nejde.

Ale Šojdrová přišla, po těch svých zásadních a mainstreamem roztrubovaných prohlášeních s prázdnými rukama. Trapas, ne? A teď se narychlo snaží nějaké děti sehnat. Další trapas. Budou to ty, o kterých mluvila? Ty původní "Šojdrové děti" jsou totiž dost dobře zdokumentované. Takže spíše nějaké náhražky. A proč jen ze Sýrie, ale ne třeba z Jemenu, kde děti nejen mnohem víc trpí, ale jsou skutečně i zabíjeny. Další trapas.

Podívejme se, co říká mediální mainstrem (nenechejme se zmást titulky a vloženými komentáři):

"Zopakoval (Babiš) své stanovisko, že syrským dětem by se mělo pomáhat u nich doma, a že Česko by nemělo přijmout ani jednoho uprchlíka. "Bylo by lepší pro ně postavit školu v Jordánsku nebo v Libanonu, než je sem vozit. Syrské děti mají žít v Sýrii," poznamenal předseda vlády.

"Neexistuje žádný seznam padesáti dětí bez doprovodu, ale paní Šojdrová řekla, že je připravena hledat takové děti v řeckých táborech. Pokud nějaký takový seznam vznikne, jsme připraveni jednat dál ," řekl Hamáček.

Zcela jinak viděla schůzku Šojdrová, která označila jednání za konstruktivní.

"Dostali jsme od pana premiéra úkol děti najít. S tím, že poskytne součinnost, a že ČR je s pomocí evropských prostředků ochotná děti přijmout ," uvedla Šojdrová. "Babiš řekl, že když ty děti najdeme a najdeme rodiny, tak že je můžeme přijmout," citovala europoslankyně premiéra, který její slova později odmítl.

Šojdrové přizvukoval senátor Václav Hampl, který byl na jednání přítomen. "Jednání bylo náročné, točili jsme se na termínech jako adopce, pěstounská péče a dočasné svěření, ale domluvili jsme se, že se pokusíme vytipovat děti, které by splňovaly základní kritéri a," uvedl předseda senátního klubu pro evropské záležitosti.

Podle Šojdrové by se měly vybírat co nejmladší děti, a proces přijetí a ubytování by měly hradit eurofondy. Až se hledání posune, měla by následovat další schůzka s předsedou vlády, řekla Šojdrová." (ZDE)

Takže:

  1. Se žádným seznamem Šojdrová nepřišla.
  2. Děti chce hledat jinde než dříve uváděla, tj. ne mezi 15-17letými bez dokladů (věk uváděn dle jejich vyjádření).

Šojdrová se stala směšnou figurkou ve špinavé hře. A teď se z toho snaží s oporou mediálního mainstreamu vykroutit.

Vyšlo na Vasevec.cz. Publikováno se souhlasem vydavatele

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Slavnostní účtenková loterie

Paní Schillerová, nemyslíte si, že by bylo lepší, kdyby se zabývali zaměstnanci najati na účtenkovou loterii něčím užitečnějším? Nebo že bychom mohli za účtenkovou loterii ušetřit a tyto finance raději dát či rozdělit mezi pečovatelské domy na podporu důstojného stáří? Nemyslíte si, že by taková čás...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ivo Strejček: Z bláta do louže, z deště pod okap

15:16 Ivo Strejček: Z bláta do louže, z deště pod okap

Před výbory Evropského parlamentu vrcholí slyšení kandidátů na členství v Evropské komisi. Tomuto pr…