Radomil Bábek: Máme to černé na bílém. Vláda likviduje živnostníky a drobné podnikatele

22.02.2021 17:38 | Zprávy

Stanovisko Podnikatelských odborů k nálezu Ústavního soudu, který zrušil část usnesení vlády zakazující maloobchodní prodej a poskytování služeb

Radomil Bábek: Máme to černé na bílém. Vláda likviduje živnostníky a drobné podnikatele
Foto: Hans Štembera
Popisek: Předseda Podnikatelských odborů Radomil Bábek

Podnikatelské odbory vítají rozhodnutí Ústavního soudu, podle kterého bylo uzavření maloobchodu nezákonné. Potvrdilo se tak, že vláda neměla žádné relevantní důvody k zavírání malých obchodů a opatření, která vydala, se neopírají o odborná doporučení. „Máme to černé na bílém. Vláda jednala v zásadním rozporu s ústavou a cíleně tak likvidovala a šikanovala živnostníky a drobné podnikatele,“ říká předseda Podnikatelských odborů Radomil Bábek.

Podnikatelské odbory upozorňují zejména na skutečnost, že ještě na sklonku minulého roku se ministr obrany a člen krizového štábu Lubomír Metnar zaštiťoval odbornými analýzami, které měly potvrzovat, že se virová nákaza šíří nejrychleji právě v maloobchodech. Tyto analýzy nikdy nepředložil a nebyly předloženy ani jako důkaz pro rozhodování soudu. Soud naopak konstatoval, že z žádného relevantního zdroje není patrné, na základě čeho vláda rozhodovala.

Nález Ústavního soudu neznamená otevření maloobchodu, protože současná opatření jsou vyhlášena díky novému nouzovému stavu. „Rozhodnutí zavřít malé obchody však vláda znovu nijak neodůvodnila. Podnikatelské odbory tedy požadují okamžité zastavení restrikcí a nápravu stavu. Tedy plné otevření všech obchodů, bez rozdílu,“ tvrdí Bábek. Podle něho je dnes na místě rovněž otázka plné náhrady škod, které vláda způsobila živnostníkům a drobným podnikatelům svým nezákonným konáním.

Podnikatelské odbory - Unie podnikatelských a živnostenských spolků, z. s. - mají více než 14 000 členů a po Hospodářské komoře jsou největším zástupcem podnikatelů v ČR. Vznikly v únoru 2017 a jejich hlavním cílem je obrana živnostníků a drobných podnikatelů před nežádoucími a neoprávněným zásahy státu do podnikání.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Kdo stanovuje, kolik se bude platit za jednoho migranta?

A to bude každá země platit stejně? Protože co si budeme nalhávat, co je pro nás půl milionu, není to samé, co to je třeba pro Němce. A to je už definitivní, že se bude za nepřijetí platit? Nedá se s tím ještě něco udělat? A kdo bude určovat, kolik a jaké migranty máme přijmout?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Petr Žantovský: Jak jsem potkal knihy – 379. díl. Jiří Šotola – Kterak rozpoznat báseň

10:18 Petr Žantovský: Jak jsem potkal knihy – 379. díl. Jiří Šotola – Kterak rozpoznat báseň

Psal se rok 1977. Pro jedny rok Charty, pro jiné teprve rok vstupu do světa dospělých. V tom roce mi…