Richard Seemann: Maas navštíví kvůli Afghánistánu pět zemí

31.08.2021 7:37 | Zprávy

Po ukončení německé evakuace z Kábulu se spolkový ministr zahraničí Heiko Maas vydal v neděli na cestu s cílem vyjasnit s pěti zeměmi odchod žadatelů o ochranu z Afghánistánu.

Richard Seemann: Maas navštíví kvůli Afghánistánu pět zemí
Foto: reprofoto: video ze stránek SPD
Popisek: Heiko Maas.

Maas tak činí po ukončení operace Bundeswehru, která hrála důležitou roli v dalším úsilí o zajištění odchodu žadatelů o ochranu. První zastávkou je Turecko, které má velký význam pro další provoz letiště v Kábulu a přijímání uprchlíků, poté sociálně demokratický politik navštíví Uzbekistán, Pákistán a Tádžikistán, tři sousední země Afghánistánu, a následně zamíří do Kataru.

"Závazek Německa nekončí ukončením vojenské evakuační mise," prohlásil Maas před zahájením své cesty a podle vlastního vyjádření se chce se sousedními státy Afghánistánu dohodnout na tom, "jak se Němci, naše místní síly a další Afghánci, kteří potřebují ochranu, mohou rychle a bezpečně dostat do Spolkové republiky". To zahrnuje otázku, jak rychle obnovit civilní provoz na letišti, což vyžaduje koordinovaný mezinárodní přístup k Talibánu. V Afghánistánu "nespočet lidí stále doufá v odchod, ale situace je extrémně nestabilní a nebezpečná". Na odchod stále ještě čeká desítka tisíc lidí, z toho 300 Němců, prohlásil Maas.

Do evakuace se aktivně zapojil malý, ale vlivný emirát v Perském zálivu Katar. V hlavním městě Dauhá sídlí také politická kancelář militantního islamistického hnutí Talibán, která fakticky funguje jako ministerstvo zahraničí nových vládců Afghánistánu a s níž německý vyjednavač Markus Potzel již několik dní jedná o otázkách odchodu. Maas začíná jednat pouhé tři dny po ukončení evakuační operace Bundeswehru, při níž letectvo za mimořádně nebezpečných podmínek odvezlo z Kábulu na 5347 lidí z nejméně 45 zemí.

"Vojenská evakuace je u konce. Naše práce však pokračuje a bude pokračovat, dokud nebudou všichni, za které jsme v Afghánistánu zodpovědní, v bezpečí," slíbil Maas nyní za situace, kdy musí čelit výzvám k odstoupení kvůli svým chybným rozhodnutím, kterých se dopustil před nástupem Talibánu k moci.

Děje se tak v době, kdy jeho vlastní politická budoucnost po zářijových spolkových volbách bude pravděpodobně záviset na úspěchu úsilí dostat lidi, kteří potřebují ochranu, z Afghánistánu. Spolková vláda chce podporovat lidi hledající ochranu před opuštěním země po souši do sousedních zemí, ale také letecky přes letiště v Kábulu. V přímořském letovisku Antalya se Maas setkal s tureckým ministrem zahraničí Mevlütem Cavusogluem, který tam má svůj volební obvod. Turecko bude i nadále hrát důležitou roli v otázce uprchlíků. Kromě zhruba 3,6 milionu uprchlíků Syřanů v zemi již žijí sta tisíce Afghánců a migrantů z jiných zemí a přijalo více uprchlíků než kterákoli jiná země na světě.

Ankara má sice finanční podporu EU na zásobování Syřanů, ale turecký prezident Recep Tayyip Erdogan několikrát jasně ukázal, že není připraven pokračovat v přijímání uprchlíků. Politická kariera Maase tak bude závislá na dohodě o jejich dalším osudu a kolik bude Německo ochotno přispívat na jejich další pobyt. Německo nabízí rovněž finanční a technickou pomoc při rekonstrukci těžce poškozeného letiště v Kábulu po stažení amerických sil. Spolkový ministr zahraničí rovněž vyjádřil podporu francouzskému návrhu na vytvoření ochranného pásma kolem letiště.

Vyšlo na Vasevec.cz. Publikováno se souhlasem vydavatele

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat

Myslíte, že zvýšení trestů pro pašeráky stačí?

Podle mě jsou téměř nepostižitelní, protože se je málokdy podaří vůbec chytit. Ale když jste toto téma nakousla, tak jaké tresty jim hrozí teď a jaké navrhujete? A máte taky nějaký účinný plán, jak ochránit naše hranice? A co si vůbec myslíte, že teď bude, když Asadův režim padl? Je to dobře nebo ne...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Petr Hampl: O skutečných zákonech

13:57 Petr Hampl: O skutečných zákonech

Druhý pohled Petra Hampla