Jednání budou bezesporu složitá vzhledem k tomu, že jde o dvě zcela rozdílné strany, které vycházejí často z protichůdných požadavků. Navíc na jejím seznamu jsou body, které chtěla ještě řešit předchozí koalice lidovců s populistickými Svobodnými, která byla odvolána parlamentem po ostudné tzv. Ibizké aféře. Mezi ně patřila i daňová reforma, která měla přinést snížení o pět miliard Eur, kterou plně podporovala Hospodářská komora WKÖ s nejasnými sociálními dopady. Zelení mají zase svůj katalog požadavků pod heslem boje proti chudobě, ve které jde především o podporu dětí v sociálně ohrožených rodinách, dostatek sociálních bytů jakož spravedlivých mezd a důstojných důchodů.
Šéfové rakouských lidovců a Zelených, Sebastian Kurz a Walter Kogler oznámili, že bylo rozhodnuto na základě jednomyslných usnesení jejich stranických grémií zahájit oficiální koaliční jednání v šesti tématických skupinách pro problémy státu, společnosti, transparence, hospodářství a financí. Pokud bude dosaženo předběžné dohody předloží pak společný vládní program a navrhnou jmenovité obsazení vlády.
Druhá nejsilnější v parlamentě, strana sociálních demokratů je vyzvala, aby urychlily její vytvoření, protože Rakousko potřebuje konsekventní klimatickou politiku a dohnat co nejrychleji neprojednané problémy předchozí Kurzovy vlády. Jak ukázalo dosavadní jednání politologové poukazují, že obě strany však stojí před nelehkými úkoly, které budou nuceny překonat často složitými kompromisy vzhledem k tomu, že sice jde o středové strany z nichž lidovci směřují vpravo a Zelení do leva. Budou muset překonat pro společnost často sporné důležité problémy vedle klimatizačních především otázky spojené s imigrací a sociální politikou, která je v současné době v Rakousku nejcitlivější.
Pokud jde o zahraniční politiku, mohlo by se na prvý pohled zdát, že se usnadní vztahy s Evropskou unii, která se kriticky dívala na dosavadní koalici lidovců s pravicově populistickými Svobodnými. Nepůjde tak o kritiku vůči Bruselu, ale k některým jejím členům mezi nimi i České republiky. V našem případě zejména pro naší jadernou politiku, kdy Rakousko nesouhlasí s připravovaným rozšiřováním Temelína a Dukovan o další bloky a je proti jejímu energetickému využívání. Není pochyb o tom, že Zelení ve svém vládním angažmá budou tento tlak na nás ještě více zvyšovat.
Zkušený sociálně demokratický politik bývalý spolkový prezident Heinz Fischer prognózuje, že do Vánoc bude úspěšně poprvé v dějinách země sestavená lidovci vlády, ve které budou Zelení. Podle jeho názoru, pro Kurze jde o příznivou kombinaci jak si zajistit jistou většinu v Národní radě. Zelení pak chtějí spoluvládnout o co se neúspěšně pokusili v roce 2003 a učiní vše, aby s lidovci byla vytvořena. Odpovídá to současně přírůstku voličů a sympatizantů Zelených i v sousedním Německu , kde na právě skončeném sjezdu vyhlásila své úsilí vstoupit po příštích volbách do spolkové vlády a při nedávných volbách ve Švýcarsku.
Vyšlo na Vasevec.cz. Publikováno se souhlasem vydavatele
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV