Robert Troška: S gangstery se nevyjednává, ale bojuje

25.03.2022 9:32 | Komentář

Často v médiích a diskusních fórech slýcháme o potřebě přesvědčit ruské občany o nesmyslnosti válečného konfliktu na Ukrajině. Zaznívá názor o možné účinnosti informování ruských občanů o zbytečném prolévání krve ze strany ruského prezidenta Putina při jeho rozhodnutí vpadnout na Ukrajinu.

Robert Troška: S gangstery se nevyjednává, ale bojuje
Foto: Archiv Roberta Trošky
Popisek: Robert Troška

Hrdost na ruské impérium

Jedná se o hrubé nepochopení imperiálního myšlení, které je ve většině ruské populace hluboce zakořeněno. Stará známá pravda říkala, že ruský mužik vydrží všechno, hlad, katastrofální životní podmínky, bydlení v zemljance, ale jednu jedinou věc nikdy neodpustí, a to je snížení respektu Ruska.

Možná namítnete, že vylepování Z symbolů (schvalování útoku na Ukrajinu) po celém Rusku zapříčinila nenávistná propaganda nebo že v Rusku jsou lidé, kteří mají na válku na Ukrajině podobný názor jako lidé na Západě. Ano, v Rusku určitě existuje menšina odmítající současný válečný konflikt a jedná se o milióny, možná i deseti milióny lidí, kteří si zaslouží náš obdiv a porozumění. Souhlasím i s tvrzením, že vybičovaná protiukrajinská propaganda v ruských oficiálních médiích za posledních dvacet let přispěla ke schvalování agrese na Ukrajině, ale agresivní kremelská propaganda není hlavní příčinou.

Nesmyslnost války rezonuje v našem západním způsobu myšlení, kde převládl pacifismus a intelektuálský odpor k silovým složkám, ale pro obyčejného ruského občana je důležité, zda jeho prezident bude schopen udržet a nejlépe rozšířit ruské impérium.

A oběti? Že zbytečně zahyne pět i deset tisíc ruských vojáků? Pro „většinového“ ruského občana frustrovaného mocenskou ztrátou Ruska za posledních 30 let v kombinaci se známým „Nas mnogo“ znamená akceptovatelnost lidských ztrát. Rozhodně se nebude jednat o argument pro odmítnutí invaze.

Navíc Putina by zisk jihu a východu Ukrajiny katapultoval k historickému geopolitickému úspěchu, který se v silovém chápání ruské imperiální politiky vždy cenil. Putin by se pro Rusy stal ikonou zastiňující i největšího ruského vladaře Petra Velikého.

S gangstery se nevyjednává, ale bojuje

Dalším omylem uvažování politických představitelů na Západě je často opakovaná mantra o „nutnosti jednat“. Je třeba si uvědomit, že Putin v současnosti jedná na Ukrajině jako gangster, jeho okupační armáda zabíjí ukrajinské vojáky i nevinné civilisty. Výzvy vrcholných politiků Francie a Německa nebo intelektuálů vyzývající k dialogu ve dnech, kdy dopadají na ukrajinská města granáty a umírají nevinní lidé, jsou obyčejným pokrytectvím, které posiluje Putinovu diktátorskou pozici a zároveň dokazuje slabost Západu, kterou Putin jako bývalý plukovník KGB dokáže využít.

Navíc lži kremelského vedení již dosahují takových rozměrů, že stěží můžete uzavřít dohodu s režimem, který ještě den před invazí prohlašoval, že útok na Ukrajinu je lež západních zpravodajských služeb, aby následně další den jeho vojska vtrhla do suverénní země a ruský ministr zahraničí Lavrov po čtrnáctidenních tvrdých bojích pronesl větu, že ruská vojska na Ukrajinu nezaútočila!

 A recept na ukončení konfliktu?

Ruský prezident Putin musí na Ukrajině pocítit porážku nebo alespoň výrazný neúspěch, pokud Západ nechce Ukrajinu obětovat.

Pak má smysl nastartovat jednání s diktátorem, v jakého se Putin v posledních týdnech proměnil. Diktátoři rozumí jen síle, proto je v současné době nejdůležitějším krokem k zastavení Putina masivní vojenská pomoc Západu ukrajinské armádě a účinné ekonomické sankce. Západ se musí přestat na Putinovy požadavky ohlížet a naopak přejít z defenzívy do ofenzivní politiky.

Pak je pravděpodobné, že Putin zasedne ke stolu a bude možné vyjednat alespoň dočasný mír.

Dobrou zprávou je, že se Západ dokázal v odporu proti Putinově agresi sjednotit, odsouhlasit ekonomické sankce na Ruskou federaci a dokonce schválit vojenskou podporu, což je v případě EU něco nevídaného. Nyní je potřeba v tlaku na Putinův režim nepolevovat a postupovat dále.

Dalším krokem by mělo být úplné odstřižení Putinova režimu od příjmů z dodávek plynu a ropy. A to již Putina bude hodně bolet. A Evropu také, proto by evropské země měly zrušit Green deal (Zelený úděl) a na nezbytně nutnou dobu znovuobnovit své již uzavřené jaderné a uhelné elektrárny.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

válka na Ukrajině

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: PV

Co myslíte, že bude nyní s Ukrajinou?

Trump přeci dávno deklaroval, že pomoc Ukrajině omezí. Myslíte, že má Ukrajina bez USA šanci Putinovi vzdorovat? Že EU dokáže pomoc ze strany USA nahradit? Podle mě je toto začátek konce Ukrajiny-bohužel. PS: Myslíte, že se Trupmovi podaří konflikt ukončit, čímž se před volbami chvástal? A proč se o...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jiří Paroubek: Kokain, tráva nebo špiritus?

15:49 Jiří Paroubek: Kokain, tráva nebo špiritus?

To už nedávají ani ti největší a nejzaslepenější podporovatelé vlády z řad komentátorů a expertů. Ne…