To stanovuje právo vlastnit majetek (čl. 11 Listiny základních práv a svobod) a dále stanovuje, že na výrazná omezení vlastnického práva se vztahuje čl. 11 odst. 4 této listiny, který stanoví, že vyvlastnění nebo nucené omezení vlastnického práva je možné ve veřejném zájmu, a to na základě zákona a za náhradu. Tu ale stát nenavrhl v žádné výši.
Senátu se samozřejmě tento postup nelíbil a před případnou ústavní žalobou vyzval Poslaneckou sněmovnu, aby znovu posoudila možnosti odkladu nájemného. Senát totiž odhlasoval pozměnění legislativy a chce, aby stát ručil za čtyři pětiny nájemného v bytech, kde by lidé dlužili kvůli nedostatku příjmů v důsledku pandemie koronaviru. Senátoři tak rozložili břemeno nájmu na stát i na pronajímatele a splnili podmínky z ústavního pořádku. Omezení práv vlastníků bytů nebude za plnou, ale za alespoň vyhovující náhradu. Škoda, že s takovým návrhem vláda nepřišla sama.
O to více se jeví obhajoba původního návrhu zákona z úst ministryně Dostálové poněkud zavádějící (1). Ve svém projevu na 20. schůzi Senátu dne 16. 4. 2020 k informaci vlády k současné situaci v EU v souvislosti s onemocněním COVID-19 uvedla řadu více než podivných informací. Evropská komise (EK) podle ní již od konce února organizuje společné veřejné zakázky na nákup zdravotnického vybavení a osobních ochranných prostředků!? A kde se to, prosím, projevilo? Místo pomoci státům jsme naopak slyšeli, že komisařka Jourová bude bojovat proti dezinformacím. O nějaké distribuci lékařského vybavení z EU jsme se v únoru nikde nedočetli.
V polovině března EK ,podle Dostálové, vydala vodítka pro správu vnitřních hranic s ohledem na zachování fungování vnitřního trhu, pokud jde o přepravu zboží. A nebyla to náhodou úmluva o tzv. „zelených pruzích“ dohodnuta na videokonferenci ministrů dopravy zemí EU konané 18. března? EK pak tuto dohodu vydává za svoji až 23. března 2020. (2)
Skutečnost, že EK souhlasila v době pandemie s uvolněním nevyužitých prostředků, to opravdu za „výhru“ pokládat nemůžeme. Takový argument zní opravdu směšně. Dostálová dále uvedla, že strategie vlády je v souladu s doporučeními Evropské komise. Tady se pochybnost o serióznosti projevu Dostálové nejvíce liší od skutečnosti. Porušování ústavních principů nepochybně EK, jakkoliv si kritiku zaslouží, nikde a nikomu nedoporučila. Opak je pravdou a k dodržování ústavnosti i v době nouzového stavu vyzvala evropské státy i Rada Evropy.
K Dostálové se hodí věta ze známé pohádky Mrazík: „Koho jste potkali, co Vám to nalhali?“ Naštěstí tentokráte se Senát alespoň pokusil, aby tato vláda „neporoučela i větru a dešti“. Ale stav je více než tristní. Zdá se, že malým soukromníkům a živnostníkům můžeme plánovat podnikatelské pohřby. Dosavadní kroky vlády k tomu jednoznačně směřují. Čeští oligarchové asi budou mít po pandemii koronaviru při přebírání zbankrotovaných firem podnikatelské žně. Někomu se koronavir náramně hodil do krámu.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
koronavirus
Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.
Zcela jiné informace o COVID-19 poskytuje například Přehled mýtů o COVID-19 zpracovaný týmem Iniciativy 21, nebo přehled Covid z druhé strany zpacovaný studentskou iniciativou Změna Matrixu, nebo výstupy Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků.
autor: PV