Stanislav A. Hošek: Snové zamyšlení nad návštěvou drahého přítele u milého přítele

27.03.2023 9:01 | Komentář

Návštěva prezidenta ČLR v Moskvě byla určitě událostí, na kterou oprávněně čekal svět. Její několikadenní trvání, nezvykle početné delegace nejvyšších činitelů obou zemí vytvořila na setkání dvou státníků velmocí, kteří jsou již skoro po dvě desítky let osobními přáteli, neobvykle dělnou atmosféru.

Stanislav A. Hošek: Snové zamyšlení nad návštěvou drahého přítele u milého přítele
Foto: Xinhua
Popisek: Vladimir Putin, Si Ťin-pching

Když jsem viděl prezidenta Si a prezidenta Putina při vzájemných gratulacích a poklonách sedět u doslova kavárensky malého stolečku, napadlo mě, že tam cosi, přesněji kdosi chybí.

Můj tři čtvrtě století pěstovaný politický instinkt mi napovídal, že kdyby nyní „prezidentoval“ v USA Trump, mohli tam možná sedět takto všichni tři, přátelé Donald, Ťin-pching a Vladimir Vladimirovič. Poseděli by, poklábosili, možná i dobrého moku popili a snad i déle než tři dny se snažili dohodnout kostru toho nového světa, který je pro budoucnost lidstva nevyhnutelný.

V dobrém rozmaru by se rozešli a jejich týmy by nejméně rok, dva, tři „šrotovaly“, až by se z nich kouřilo, aby vytvořily realisticky možný, funkční model všelidského bytí na této planetě. Ze slušnosti by k práci přizvaly týmy Indie, Brazílie a snad i několika dalších velkých zemí, ale v žádném případě ne EU. Tomuto konglomerátu, který je teprve v politické pubertě, by jasně naznačily, že má jako děcko mlčet, když dospělí mezi sebou hovoří

A je docela možné, že už možná triumvirát vůdců supervelmocí by Evropanům doručil, aby ten příliš členitý poloostrov na západě super kontinentu napřed rozdělili na soustátí Západní, Východní, Jižní a Severní Evropy. V nich se naučili žít, a především spolupracovat s ostatními sousedy, a teprve až se to naučí, tak by mohli přemýšlet o pevnějších vazbách.

Ve světovém společenství už pomalu zvítězil názor, že USA po rozpadu SSSR propásly obrovskou příležitost, která by prospěla celému lidstvu. Místo toho, aby se snažily o nápravu své chyby, ještě ji tvrdohlavě prohlubují a stále si hrají na světapána, i když jím už viditelně nejsou. Já osobně jsem pak toho názoru, že 11. září prvního roku tohoto století bylo poslední příležitostí na spolupráci všech států, a především velmocí. Tehdy s konečnou platností ztratila smysl OSN a měla být vytvářena jiná celosvětová organizace států.

Nejsem sám, kdo je hluboce přesvědčen, že dokud se neuskuteční „přátelské“ setkání lídrů alespoň dnes existujících tři supermocností, nebude před lidstvem rozumné perspektivy. Dvě už se daly dohromady. Teď je to na té třetí. Bohužel pořád ovládané liberálním dogmatem, v němž individualismus je vydáván za vrchol svobody, ba jediný model lidství. Bludně bohužel. Protože pokud lidstvo nenastoupí na cestu spolupráce, ale podlehne doktríně soutěživosti Západu, musí se zákonitě vlastním přičiněním vyhubit. Jinou budoucnost dogma o soutěžení, soupeření a konkurenci absolutně nemá.

Vyšlo na Vasevec.cz. Publikováno se souhlasem vydavatele

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Ing. Jiří Strýček byl položen dotaz

Důchodová reforma

Jak vysvětlíte, že SPD je schopné s vládou jednat o důchodech a prý i nějaké jejich návrhy připouští, ale vy se s vládou nedomluvíte? Není problém u vás? A chápu správně, že pokud vyhrajete volby, tak celou reformu, kterou tato vláda schválí zrušíte? A máte za ni už náhradu? Protože když jste byli v...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Pavel Buráň: Darebák třeba i v taláru je pořád jen darebákem

17:17 Pavel Buráň: Darebák třeba i v taláru je pořád jen darebákem

Kolem soudců, státních zástupců, špiček policie a vůbec celé justice se v naší společnosti našlapuje…