Stanislav A. Hošek: Tři poznámky k „Milionu chvilek“ - učebnicový jev éry postdemokracie

06.06.2019 14:58 | Zprávy

V tomto kratičkém textu pouze v heslech a bez širších argumentů vyjadřuji jenom tři zásadní pohledy na demonstrace pořádané aktivisty „Milionu chvilek pro demokracii“.

Stanislav A. Hošek: Tři poznámky k „Milionu chvilek“ - učebnicový jev éry postdemokracie
Foto: pixabay.com
Popisek: Demokacie - ilustrační foto

O nezávislosti justice

Je chvályhodné, když veřejnost sleduje, ba až doslova hlídá nezávislost justice. V tom směru prakticky už od listopadu 1989 se u nás angažuje nejeden občanský spolek. Jejich aktivisté navštěvují některá soudní řízení, zveřejňují problematické kauzy a posuzují některé podivné rozsudky. Řečeno lidsky, vykonávají onu drobnou práci, která je tím jediným opravdu správným příkladem demokratické angažovanosti občanů ve věci moci soudní. Jak říkával i TGM.

Jestliže má být naše justice opravu nezávislá, pak musí být mimo jiné, ne-li především, nezávislá i na „nátlaku ulice“, či jakýchkoliv jiných davových akcí. Ty jsou totiž nátlakem nejsurovějším a naprosto vylučujícím a znemožňujícím nezávislost vyšetřování a tím i rozsudku. Náš právní řád fakticky nedovoluje soudit pod takovým nátlakem, takže akce „Milionu chvilek…“ v kauzách Babiše, jsou z právního hlediska kontraproduktivní. Podle mého soudu organizátoři, ale především sponzoři si těchto souvislostí jsou dobře vědomi, takže hesla demonstrantů za nezávislost justice jsou podvodem na demonstrantech samotných.

Pokud nelze prosazovat nezávislost justice jakoukoliv metodou nátlaku v žádném konkrétním trestně právním případě, pak činnost demonstrantů je vlastně paradoxní, protože fakticky zabraňují tomu, co si bytostně přejí. Potrestání Babiše. Pokud si toto uvědomili demonstrující, pak si museli najít jiný motiv k dalším protestům.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Radek Rozvoral byl položen dotaz

Je pravda, že jste pro progresivní zdanění?

A jestli ano, jak pak můžete hovořit o spravedlivém sociálním systému? Co je spravedlivého na tom, že má doplácet více jen proto, že je schopný? Navíc nemyslíte, že ti nejbohatší pomáhají často sami - někdy teda zcela zištně kvůli vlastnímu PR, ale proč by měl stát penalizovat ty, co jsou úspěšní?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Dominik Rusinko: Trumpova drakonická cla vstoupila v platnost, Čína schytala rovnou 104 procenta. Proč se ale v Česku nebát vyšší inflace?

15:49 Dominik Rusinko: Trumpova drakonická cla vstoupila v platnost, Čína schytala rovnou 104 procenta. Proč se ale v Česku nebát vyšší inflace?

Dnešním dnem oficiálně vstoupila v platnost Trumpova drakonická cla vůči zbytku světa. I když jsme s…