Na začátku letošního roku byl zavražděn íránský velitel Kásim Sulejmání a cena ropy Brent se přehoupla přes 70 dolarů za barel. Následně však Čína začala mít problémy se šířením koronaviru. Jelikož Čína je největším dovozcem ropy na světě, zprávy o útlumu tamní dopravy a výroby vyvolaly propad ceny ropy až pod úroveň 55 dolarů za barel. Následně se cena ropy začala stabilizovat. Když si však investoři uvědomili, že šíření koronaviru zasáhne kromě Číny i další země, cena ropy se zřítila pod úroveň 50 dolarů za barel. Nyní jsme ve fázi, že se cena ropy Brent stabilizuje a pohybuje se kolem 53 dolarů za barel.
Současná cena ropy je podobné jako na konci roku 2018, kdy na trzích došlo k mohutným výprodejům kvůli obchodním válkám a hádkám mezi Donaldem Trumpem a šéfem Americké centrální banky (FED) Jerome Powellem. Od té doby si již trhy začaly zvykat, že americký prezident radí, jak by se měla řídit měnová politika a neustále nabádá ke snižování úrokových sazeb. Jerome Powell sice rétoricky brání nezávislost FEDu, ale v praxi úrokové sazby výrazně snižuje. Nově došlo ke snížení základní úrokové sazby o půl procentního bodu do pásma 1,00 až 1,25 procenta. Tento krok by dle historických dat měl nahrávat k růstu cen ropy, zlata a akcií.
Země sdružené v kartelů OPEC i další země závislé na prodeji ropy jako je Rusko pláčou. Nízké ceny ropy pro ně představují astronomické výpadky v příjmech. Dokonce již chystají omezování těžby, aby nižší množství ropy na trhu vyhnalo cenu vzhůru. Naopak řidiči nízké ceny ropy vítají, protože vedou k nízkým cenám pohonných hmot. Toho si všimli i čeští řidiči, kteří si užívají nejnižší ceny benzínu od dubna 2019 a nafty od února 2019. Navíc v následujících týdnech řidiči mohou očekávat další pokles cen na čerpacích stanicích.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV