Štěpán Křeček: Čas epidemiologů skončil. Nyní musí převzít otěže ekonomové

15.05.2020 11:08 | Zprávy

„Po amputaci podstatné části naší ekonomiky se nyní musíme pokusit přišít tuto část ke zbytku našeho hospodářství. Bohužel však postupně zjišťujeme, že amputovaná část odumírá a zbytek hospodářství krvácí,“ říká hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.

Štěpán Křeček: Čas epidemiologů skončil. Nyní musí převzít otěže ekonomové
Foto: BH Securities
Popisek: Ing. Štěpán Křeček, MBA, hlavní ekonom BH Securities

První fáze pandemie koronaviru pomalu doznívá. Nyní se musíme zamyslet, jak postupovat dál. Dosud měli hlavní slovo epidemiologové, jejichž doporučení byla v přímém rozporu se snahou rozvíjet naše hospodářství. Epidemiologové nám naordinovali amputaci podstatné části naší ekonomiky. Jejich snaha byla vedena vidinou zamezení šíření koronaviru. Napáchali však přitom drakonické škody.

Jelikož epidemiologové nemají znalosti o fungování společnosti, nemůžeme jim vyčítat, co způsobili. V této souvislosti můžeme vinit politiky. Ti neměli pouze přejímat názory epidemiologů, ale měli se nad nimi zamyslet a korigovat je o názory odborníků z dalších oblastí. Nemá však cenu brečet nad rozlitým mlékem. Musíme se rychle přesunout do další fáze, kdy vliv epidemiologů již bude omezen a hlavní slovo dostanou ekonomové.

Po amputaci podstatné části naší ekonomiky se nyní musíme pokusit přišít tuto část ke zbytku hospodářství. Bohužel však postupně zjišťujeme, že slibovaná pomoc státu nepřichází včas a amputovaná část ekonomiky začala odumírat. Rovněž zjišťujeme, že i zbytek hospodářství začal po amputaci krvácet a nyní je značně zesláblý. Jednoduše řečeno, naše hospodářství je z hlediska novodobé historie naší země v nejhlubší recesi a další státy po celém světě jsou na tom podobně.

Ve Spojených státech jen v průběhu dubna přišlo o práci 20,5 milionu lidí. V Evropské unii je situace na papíře lepší, protože zde fungují podpůrné programy jako je kurzarbeit. Fakticky vzato jsou však evropské podniky v podobně špatné situaci jako americké. Kdyby podpůrné programy skončily, nezaměstnanost by začala raketově růst. Musíme se proto pokusit nastartovat ekonomiku dříve, než k masovému propouštění dojde.

Kdyby byly firmy naprosto zdravé, jejich krátkodobé vypnutí by neznamenalo pohromu. Opětovně by se zapnuly a dál by fungovaly. Jenže již před propuknutím pandemie byla řada firem předlužená a žila takříkajíc z měsíce na měsíc. V situaci, kdy firmy dostaly zákaz fungovat, začaly být existenčně ohrožené. Některé proto vytloukají klín klínem a dál se zadlužují. Jiné již vědí, že skončí. Nyní se jen snaží vyčerpat podporu ze strany státu, kterou již nikdy nesplatí.

Ekonomové musí přijít s řešením, jak zachránit, co se dá. Jelikož mnoho firem spasit nepůjde, musíme se rovněž zaměřit na podporu podnikatelského prostředí, která povede ke vzniku úplně nových firem. Preferována by přitom měla být perspektivní odvětví. Nemá smysl za každou cenu udržovat produkci zboží a služeb, o které stejně nikdo nestojí. Naopak musíme přicházet s novými technologiemi a pronikat do dynamicky se rozvíjejících odvětví. To bude vyžadovat nejen úsilí podnikatelů, ale i zaměstnanců, kteří by měli začít pracovat na zlepšování kvalifikace.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

koronavirus

Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.

Zcela jiné informace o COVID-19 poskytuje například Přehled mýtů o COVID-19 zpracovaný týmem Iniciativy 21, nebo přehled Covid z druhé strany zpacovaný studentskou iniciativou Změna Matrixu, nebo výstupy Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků.

autor: PV

Ing. Zuzana Ožanová byl položen dotaz

náměstci

Dobrý den, nemyslíte, že není problém jen v počtu náměstků, ale celkově? Nač potřebujeme tolik ministrů, ale třeba i zákonodárců? Já myslím, že kdyby jich bylo třeba o 1/3 míň, klidně i o polovinu, nic by se nestalo. A vůbec nač je třeba tolik úředníků, poradců a bůh ví koho ještě? Není tohle cesta,...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zbyněk Fiala: Trump chce nižší daně, vyšší cla a škrty ve výdajích

9:44 Zbyněk Fiala: Trump chce nižší daně, vyšší cla a škrty ve výdajích

Za ministra financí vybral Donald Trump manažera, který pomohl zbohatnout Sorosovi.