Trh s ropou se neumí vypořádat s krátkodobým přebytkem nabídky, který vznikl růstem produkce Spojených států, Ruska a Saúdské Arábie. Tyto tři země obhospodařují více než třetinu světové spotřeby ropy, která činí přibližně 100 milionů barelů denně. To vede k nadměrnému zásobování trhu s ropou a následnému propadu ceny, která se od začátku října zřítila o přibližně 30 procent.
„Na trhu s ropou se zrcadlí současné ekonomické problémy ve světě. Jednotlivé státy přestávají mezi sebou kooperovat a s vidinou krátkodobého zbohatnutí produkují více ropy, než je trh schopen pojmout. Mezi zeměmi vznikají nové obchodní bariéry, které v konečném důsledku mohou zvýšit nezaměstnanost a cenovou hladinu. Neschopnost dohodnout se může vést až k propuknutí ekonomické krize,“ říká hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.
Vysoká produkce ropy jde ruku v ruce se zhoršujícími se výhledy růstu světové ekonomiky. Trhy přestávají věřit čínskému prezidentovi Si Ťin-pchingovi, že urovná obchodní vztahy s americkým prezidentem Donaldem Trumpem na společné schůzce příští týden. Trhy si naopak všímají, že od poloviny května do poloviny října zavedly země G20 přibližně 40 nových obchodních omezení, která zasahují mezinárodní obchod v objemu zhruba 480 miliard dolarů. V případě, že obchodní bariéry porostou i v roce 2019, je možné, že se ve světě začne zvyšovat cenová hladina a nezaměstnanost, což může předznamenat ekonomickou krizi.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV