Zpřesněný odhad Českého statistického úřadu zvýšil meziroční růst hrubého domácího produktu ve druhém čtvrtletí letošního roku na 2,4 procenta. Růstu české ekonomiky pomáhala spotřeba domácností, investice firem a rovněž vývoz zboží do zahraničí. Přestože oproti původním předpokladům dosáhla česká ekonomika ve druhém čtvrtletí vyššího tempa růstu, ve srovnání s vývojem v předešlých čtvrtletích dochází k citelnému ochlazení. Na vině je vysoká srovnávací základna z předchozího roku a postupné přibližování tuzemského hospodářství k vrcholu ekonomického cyklu.
„České hospodářství se musí začít připravovat na vstup do závěrečné fáze ekonomického cyklu. Růst úrokových sazeb bude postupně zpomalovat tempo růstu hrubého domácího produktu, což bude mít vliv na hospodaření domácností, firem i státu,“ říká hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.
Poptávkovou stranu ekonomiky táhnou domácnosti, jejichž výdaje na konečnou spotřebu meziročně vzrostly o 3,5 procenta. Lidé si mohou dovolit navyšovat svou spotřebu díky situaci na trhu práce, kde je nedostatek pracovní síly, který tlačí na růst mezd. Poptávku zvyšují i investiční výdaje, které se zaměřují na budování staveb a nákupy strojního vybavení. Tvorba fixního kapitálu meziročně vzrostla o 7,8 procenta, což umožňuje navyšovat produktivitu práce v tuzemském hospodářství. České ekonomice pomáhal i vývoz zboží do zahraničí, který ve druhém čtvrtletí meziročně vzrostl o 3,5 procenta, celkové saldo zahraničního obchodu však meziročně kleslo o 3,7 miliardy korun.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV