Dnešním dnem končí virtuální období, kdy odevzdáváme všechny příjmy státu a začínáme pracovat sami na sebe. Tomuto dni se říká den daňové svobody a letos jej můžeme slavit nejdříve od roku 2000, kdy tento indikátor vznikl. Záleží však na tom, jakou metodu výpočtu zvolíme. V případě, že budeme počítat poměr mezi veřejnými výdaji a hrubým domácím produktem, pak skutečně můžeme den daňové svobody slavit 22. května a připojit se tak k Liberálnímu institutu, který využívá tuto metodiku.
„Přestože celkový daňový výběr roste, klesá poměr vybíraných daní vůči hrubému domácímu produktu. Vysoké tempo růstu HDP přitom způsobuje, že se zkrátila doba, kdy Češi pracují pro stát na 142 dní v roce,“ říká hlavní ekonom BH Securities Štěpán Křeček.
Den daňové svobody však můžeme stanovit i na základě poměru mezi celkovými daňovými příjmy a čistým národním důchodem. Tuto metodiku využívá společnost Deloitte a oproti předešlé má několik výhod. Ve výpočtu je zahrnuto opotřebení kapitálu a zohledňuje se původ výnosů. Díky tomu tato metodika přesněji kalkuluje dopad daňové zátěže na české občany. Samotný den daňové svobody se však odsune až na 23. června.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV