Spotřebitelé se obávají zhoršující se ekonomické situace v horizontu příštích dvanácti měsíců. Rovněž mírně rostou obavy ze zvýšení nezaměstnanosti, která se však dlouhodobě udržuje na velmi nízkých úrovních. Ke zhoršení indikátoru důvěry došlo i v průmyslu, kde byl zaznamenán pokles o 0,7 bodu na hodnotu 95,2. Průmyslníci se obávají poklesu tempa růstu výrobní činnosti v následujících třech měsících.
„Pokles důvěry v českou ekonomiku navazuje na výsledky z Německa a Francie. Pozitivní nálada z dobrého stavu hospodářství postupně vyprchává a lidé se začínají obávat zhoršující se ekonomické situace. V příštím roce se navíc budeme muset vypořádat s hrozbami brexitu a obchodních válek. Do toho všeho se zvyšují úrokové sazby, které tlumí ekonomický růst,“ říká hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.
Předstihové ukazatele v České republice navázaly na výsledky klíčových zemí Evropské unie, které byly zveřejněny v závěru minulého týdne. Německý index nákupních manažerů PMI, který sleduje změny ekonomických podmínek ve výrobě, klesl o šest desetin na hodnotu 51,6 bodu. Podobného výsledku dosáhl i předstihový index PMI ve Francii, kde klesl o pět desetin na hodnotu 50,7 bodu.
Zhoršující se předstihové ukazatele důležitých evropských ekonomik společně s klesající důvěrou v českou ekonomiku se mohou projevit dalším snížením tempa růstu tuzemského hospodářství. Již ve třetím čtvrtletí hrubý domácí produkt rostl meziročně jen o 2,3 procenta. Pro příští rok přitom existují reálné hrozby, které by mohly růst ekonomiky dál zpomalovat. Jedná se hlavně o takzvaný tvrdý brexit či vtažení Evropské unie do obchodních válek. Růstu české ekonomiky rovněž nepomáhá zvyšující se úroková sazba, která zdražuje firemní úvěry a snižuje motivaci k investicím.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV