Dneškem se začíná psát nová kapitola řecké historie. Řecko opouští poslední ze záchranných programů, které stabilizovaly tamní ekonomiku a zachránily zemi před kolapsem. Po osmi letech se Řecko začne financovat samo prostřednictvím vydávání dluhopisů. Řecké hospodářství je však stále chatrné a v případě zhoršení hospodářské situace v Evropské unii hrozí, že země opět upadne do dluhové pasti.
„Situace v Řecku se postupně stabilizuje. Novou dluhovou krizi však může odstartovat Itálie, která se z katastrofické situace Řecka nepoučila. Tamní politici plánují rozsáhlé rozpočtové deficity a kritizují společnou evropskou měnu. Na trzích je patrné, že nové kroky italské vlády zhoršují ekonomickou situaci země,“ říká hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.
Dluhy Řecka dosahují úrovně 179 procent hrubého domácího produktu, což je nejvíce ze všech zemí Evropské unie. Nezaměstnanost sice klesá, ale stále se pohybuje kolem úrovně 20 procent. Řecká ekonomika dosahuje výkonu 67 procent průměru Evropské unie. Ještě před deseti lety to přitom bylo 93 procent.
Situace v Řecku by se měla stát velkým poučením pro všechny vlády ve vyspělém světě. Na řeckém příkladu je patrné, jak zničující je, když si země dlouhodobě žije nad poměry a politici si kupují hlasy voličů prostřednictvím rozsáhlých sociálních transferů a daňových úlev. Rovněž je nutné si uvědomit, že falšování statistik, kterého se Řecko dopouštělo, pouze oddaluje a posléze prohlubuje krizi.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV