Průměrná měsíční spotřeba na obyvatele dosáhla ve druhém čtvrtletí letošního roku na úroveň 27 236 korun. To je o 2 530 korun více než ve stejném období před rokem. Za vyšší útraty domácností může odložená spotřeba z doby, kdy v ekonomice platily přísné restrikce. Kvůli zdražování však utratí více i lidé, kteří nakupují stále stejné zboží a služby.
Průměrný měsíční příjem na osobu dosáhl ve druhém čtvrtletí letošního roku na úroveň 32 642 korun. To je o 2 666 korun více než ve stejném období před rokem. Jinými slovy můžeme říct, že lidem v průměru rostly příjmy rychleji než spotřeba. To ukazuje, že Češi jsou ve svém průměru zodpovědní a spoří si. Bohužel však dochází k tomu, že úspory v hotovosti a na běžných i spořících účtech v bankách rychle požírá inflace.
Český statistický úřad dnes kromě analýzy spotřeby a příjmů domácností zveřejnil i zpřesněná data o vývoji hrubého domácího produktu za druhé čtvrtletí letošního roku. Meziroční růst dosáhl hodnoty 8,1 procenta. Předchozí odhad hovořil o růstu ve výši 8,2 procenta.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV