Lidé mají daleko vyšší důvěru k firmám, ve kterých pracují, než ke svým vládám. Je však zajímavé, že bohatí a vysokoškolsky vzdělaní lidé věří vládním institucím více než běžná populace. Velmi špatná očekávaní ohledně vývoje v příštích pěti letech převládají v Japonsku, Francii, Německu a Británii. Naopak v Číně, Brazílii, Mexiku a Indii je nálada výrazně příznivější. Česká republika nebyla do průzkumu zahrnuta. (Celý průzkum naleznete ZDE)
„Více než čtyři pětiny lidí žijících v Kolumbii, Indonésii a Indii věří, že se v příštích pěti letech budou mít lépe než nyní. Tyto země jsou tak nejvíce optimistické vzhledem k budoucímu vývoji. Naopak v Japonsku, Francii a Německu jsou lidé nejvíce pesimističtí. V pozitivní budoucnost v příštích pěti letech věří méně než třetina tamní populace,“ říká hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.
Další průzkum před zahájením světového ekonomického fóra v Davosu publikovala organizace Oxfam International. Ta si všímá rostoucích rozdílů mezi nejbohatšími a nejchudšími lidmi. Podle Oxfamu dosahuje jmění 26 nejbohatších lidí světa stejné hodnoty jako majetek 3,8 miliardy nejchudších lidí. Z publikovaných dat dále vyplývá, že současné nastavení systému umožňuje lidem, aby se stávali velmi bohatými. Jen za posledních deset let se počet dolarových miliardářů téměř zdvojnásobil a dosáhl rekordního počtu 2 208 lidí.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV