Od vypuknutí koronavirové krize v České republice přibylo na účtech domácností 191,4 miliardy korun. O rostoucí úspory se lidé moc dobře nestarají. Většinou je nechávají na běžných či spořicích účtech. To je sice nejjednodušší způsob, jak se starat o úspory, ale je také nejméně efektivní. Většina běžných a spořících produktů v bankách poskytuje zhodnocení blízké nule. Kvůli inflaci tak lidé přichází o reálnou hodnotu svých úspor.
Lidé, kteří chtějí, aby jejich peníze vydělávaly další peníze, by se měli začít zajímat o svět investic. V něm naleznou širokou škálu investičních produktů, které lze zvolit na míru dle přání investorů. Někteří lidé preferují nižší výnos a naprosté bezpečí pro své finanční prostředky. Jiní zas požadují vysoké výnosy a jsou ochotni podstoupit vyšší riziko. Někteří potřebují mít své peníze neustále k dispozici. Jiní zas ví, že následující roky nebudou muset na své úspory sáhnout.
Podle různých preferencí lze zvolit optimální investiční produkty. Ty by měly být vybrány s ohledem na ekonomickou situaci, která momentálně rozhodně není ideální. K oblíbeným produktům, které reflektují současný vývoj na trzích, patří investiční fyzické zlato. To je osvobozeno od DPH, každý si na něj může sáhnout a odnést si ho domů. Zlato má svou nezpochybnitelnou hodnotu již 4000 let a v době plné nejistot znovu začalo stoupat na ceně. Centrální banky navíc začaly uvolňovat měnovou politiku, což růstu ceny zlata prospívá.
Zlato však nevytváří žádné pravidelné výnosy. K tomu jsou vhodné například dluhopisy, u kterých investoři pravidelně inkasují platby za úroky. Výše úroků na jednotlivých dluhopisech se přitom může měnit dle jejich rizikovosti. Zatímco korporátní dluhopisy mohou mít výnos klidně i přes deset procent ročně, státní dluhopisy v některých případech dosahují i záporného zhodnocení.
Akcie jsou dalším oblíbeným investičním produktem. V případě vyplácení dividend poskytují investorům pravidelný příjem, a navíc se v čase mění jejich hodnota. Pro zaneprázdněné lidi je většinou obtížné sledovat vývoj na akciových trzích. Proto je možné využít služby asset managementu, v jehož rámci se o portfolio starají profesionálové podle stanovených podmínek.
Stále oblíbenějším investičním produktem jsou fondy kvalifikovaných investorů. V těch je sice nutné investovat vyšší částky (zpravidla nad milion korun), ale v mnoha případech nabízejí velice zajímavý poměr mezi výnosem a rizikem. Fondy kvalifikovaných investorů se mohou zaměřovat na různá odvětví, jakými jsou například nemovitosti, private equity, akcie, dluhopisy či třeba raritní automobily.
Investiční svět je natolik bohatý, že si v něm může vybrat každý. Je však potřeba do něj vstoupit a poradit se s profesionály. Cílem by mělo být nalezení strategie, jak nejlépe zhodnocovat úspory, aby přitom byla naplněna všechna klientova přání. Jde o to, aby pracně vydělané peníze jen neležely na bankovních účtech a místo toho začaly vydělávat další peníze.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV