Tento krok by mohl navýšit odbyt pro výrobce automobilů v USA. Týká se to například společností BMW, Daimler, Tesla či Ford, které svou produkci ze Spojených států exportují do Číny. V současné době se vývozu automobilů z USA do Číny příliš nedaří, protože je zatížen clem ve výši 40 procent.
„Dojde-li ke snížení cel na vývoz automobilů ze Spojených států do Číny, stanou se americké automobily konkurenceschopnější na čínském trhu. V takovém případě hrozí snížení poptávky po evropských automobilech, které se vyvážejí do Číny. Ke snížení poptávky může dojít i u výrobců automobilů přímo na čínském trhu, což se může dotknout například společnosti Škoda Auto,“ říká hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.
Číňané zavedli vysoká cla na americké automobily v červenci. Kvůli tomu došlo ke zdražení amerických automobilů na čínském trhu, který je v současnosti největším automobilovým trhem na světě. Tento krok zvýhodnil evropské vývozce automobilů a výrobce přímo působící na čínském trhu. V případě, že skutečně dojde ke snížení celních bariér, je možné, že část čínské poptávky se přesune zpět k americké produkci.
Evropské i americké automobilky jsou velmi citlivé na nastavení parametrů čínského trhu. Když například plánovací úřad v Číně koncem října oznámil, že by mohl navrhnout snížení daně na nákup automobilů, mělo to výrazný dopad na ceny vybraných akciových titulů, které posilovaly až o 6 procent. Podobný nárůst v cenách akcií můžeme dnes pozorovat u společností BMW a Daimler.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV