Vaše Věc: Další problém pro Británii

22.10.2016 9:34 | Zprávy

Velká Británie se sice ve snech mnoha euroskeptiků odhlasováním brexitu vydala na cestu svobody a lepší budoucnosti, ale v realitě má s brexitem dost problémů.

Vaše Věc: Další problém pro Británii
Foto: Hans Štembera
Popisek: Vlajka Velké Británie

Když odhlédneme od problémů nejzásadnějších, tedy těch, že by se od Velké Británie mohlo odtrhnout Skotsko a odejít z Velké Británie (a přidat se k Irsku) by mohlo také Severní Irsko, jsou zde i menší, ovšem pro hospodářství (zatím ještě) Velké Británie nikoli malé problémy.

S jedním z nich se v blízké budoucnosti může potýkat britské zemědělství. To přináší do státní kasy každoročně zhruba 108 miliard liber ročně – a podíl na tom mají také sezónní dělníci z chudších států Evropské unie, zejména z Polska, Bulharska, Rumunska, ale i z České republiky.

Sezónní dělníci z těchto chudších unijních zemí každoročně na několik měsíců přicházejí do Velké Británie a vydělávají si zde například sběrem ovoce. Jde o fyzicky náročnou a na britské poměry špatně placenou práci, do které se Britům nechce. Je však otázkou, kolik dělníků do Velké Británie příští rok přijede… Kurz libry je díky výsledku referenda o vystoupení Velké Británie z EU rekordně nízko, a tak už není práce ve Velké Británii pro občany jiných zemí tak výhodná jako před tím. Při kampani k brexitu a po jeho odhlasování také poněkud zhoustla nálada a zvýšila se nevraživost proti obyvatelům zejména východní Evropy živícím se v Británii prací, a navíc – a hlavně – by mohl brexit zájemcům o sezónní práce jejich vstup do Velké Británie značně snížit, nebo by jim dokonce mohl vstup úplně zamezit.

Premiérka Mayová oznámila, že brexit bude zahájen v květnu příštího roku – a i na podobě brexitu záleží, zda vlastně bude mít Britům kdo očesat jablka.

Britové by podle dosavadních vyjádření vládních představitelů měli rádi volný přístup na evropský trh zboží a služeb, ale zároveň zamezili volnému přístupu osob z EU do Velké Británie. Takové vize jsou však pro EU nepřijatelné. Zatím se tedy zdá, že britské zemědělství bude zažívat poněkud hubenější léta. Britští zemědělci za to mohou poděkovat i bývalému britskému premiéru Cameronovi, který, plně zaujat touhou po svém volebním vítězství, referendum o brexitu slíbil a po vyhraných volbách také přichystal…

Nyní se D. Cameron, stejně jako nedávný největší podpůrce brexitu N. Farage, skryl před zraky veřejnosti a není o něm ani zmínky. Díky britských zemědělců však určitě přijme…Anebo si budou Britové muset na tyto práce dovážet že zemí Commonwealthu sezónní dělníky - Indy, Pákistánce, Bangladéšany, Afričany atd..A co s nimi po skončení sezónních prací.

Vyšlo na Vasevec.cz. Publikováno se souhlasem vydavatele. 

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Budoucnost

Dobrý den, reaguji na váš dotaz ve vašem článku, kde se ptáte, jak vidíme naši budoucnost. Upřímně, já moc růžově ne. Zajímalo by mě, co proto, aby byla růžová navrhujete ta vaše strana? Upřímně moc nevím, co jste vůbec zač. Jen vím, že jste proti green dealu a migraci. Děkuji Zamlíková

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zdeněk Jemelík: Zemanovo vánoční poselství očima justičního potížisty

12:04 Zdeněk Jemelík: Zemanovo vánoční poselství očima justičního potížisty

Vánoční poselství důchodce Miloše Zemana mě upoutalo podstatně více než řečnická cvičení všech akti…