Vaše Věc: Další problém pro Británii

22.10.2016 9:34 | Zprávy

Velká Británie se sice ve snech mnoha euroskeptiků odhlasováním brexitu vydala na cestu svobody a lepší budoucnosti, ale v realitě má s brexitem dost problémů.

Vaše Věc: Další problém pro Británii
Foto: Hans Štembera
Popisek: Vlajka Velké Británie

Když odhlédneme od problémů nejzásadnějších, tedy těch, že by se od Velké Británie mohlo odtrhnout Skotsko a odejít z Velké Británie (a přidat se k Irsku) by mohlo také Severní Irsko, jsou zde i menší, ovšem pro hospodářství (zatím ještě) Velké Británie nikoli malé problémy.

S jedním z nich se v blízké budoucnosti může potýkat britské zemědělství. To přináší do státní kasy každoročně zhruba 108 miliard liber ročně – a podíl na tom mají také sezónní dělníci z chudších států Evropské unie, zejména z Polska, Bulharska, Rumunska, ale i z České republiky.

Sezónní dělníci z těchto chudších unijních zemí každoročně na několik měsíců přicházejí do Velké Británie a vydělávají si zde například sběrem ovoce. Jde o fyzicky náročnou a na britské poměry špatně placenou práci, do které se Britům nechce. Je však otázkou, kolik dělníků do Velké Británie příští rok přijede… Kurz libry je díky výsledku referenda o vystoupení Velké Británie z EU rekordně nízko, a tak už není práce ve Velké Británii pro občany jiných zemí tak výhodná jako před tím. Při kampani k brexitu a po jeho odhlasování také poněkud zhoustla nálada a zvýšila se nevraživost proti obyvatelům zejména východní Evropy živícím se v Británii prací, a navíc – a hlavně – by mohl brexit zájemcům o sezónní práce jejich vstup do Velké Británie značně snížit, nebo by jim dokonce mohl vstup úplně zamezit.

Premiérka Mayová oznámila, že brexit bude zahájen v květnu příštího roku – a i na podobě brexitu záleží, zda vlastně bude mít Britům kdo očesat jablka.

Britové by podle dosavadních vyjádření vládních představitelů měli rádi volný přístup na evropský trh zboží a služeb, ale zároveň zamezili volnému přístupu osob z EU do Velké Británie. Takové vize jsou však pro EU nepřijatelné. Zatím se tedy zdá, že britské zemědělství bude zažívat poněkud hubenější léta. Britští zemědělci za to mohou poděkovat i bývalému britskému premiéru Cameronovi, který, plně zaujat touhou po svém volebním vítězství, referendum o brexitu slíbil a po vyhraných volbách také přichystal…

Nyní se D. Cameron, stejně jako nedávný největší podpůrce brexitu N. Farage, skryl před zraky veřejnosti a není o něm ani zmínky. Díky britských zemědělců však určitě přijme…Anebo si budou Britové muset na tyto práce dovážet že zemí Commonwealthu sezónní dělníky - Indy, Pákistánce, Bangladéšany, Afričany atd..A co s nimi po skončení sezónních prací.

Vyšlo na Vasevec.cz. Publikováno se souhlasem vydavatele. 

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Ing. Martin Kolovratník byl položen dotaz

koalice-opozice

Nejen vy, ale dost vašich kolegů kritizuje to, jak koalice přistupuje k vašim návrhům jako opozice. Upřímně, myslíte, že vy jste byli lepší, když jste vládli? Já mám dojem, že byste se celkově měli všichni zamyslet a začít víc spolupracovat. Jasně, jste soupeři, ale nemělo by jít v prvé řadě o blaho...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jiří Paroubek: Premiér mlátil prázdnou slámu

12:46 Jiří Paroubek: Premiér mlátil prázdnou slámu

Premiér si ani po roce nenechal ujít svůj Svatoštěpánský projev, který se věnoval, jak jinak, sebech…