A za jeho působení se Lucembursko stalo jedním z daňových rájů.
Je to obzvlášť nechutné u země, kde se soustřeďuje významná část evropských bank a bankovních operací, a která je proto velmi bohatá.
Příjmy lucemburského státu jsou díky bankovním a dalším službám, které jsou v této zemi poskytovány, mimořádně vysoké a umožňují Lucembursku dlouhodobě hospodařit s přebytkem státního rozpočtu.
Za těchto okolností by se Lucembursko nemělo uchylovat k nekalé konkurenci vůči ostatním státům EU i zemí celé Evropy, které jsou ve zdrcující většině méně bohaté či dokonce chudé. A nejedná se jen o Německo či Francii s vysokými sazbami daně z příjmů, ale také například o Českou republiku, jejíž daně z příjmu nepatří k nejvyšším a jsou nižší než u naprosté většiny západoevropských států, ale nemohou se pochopitelně rovnat daňovému ráji.
V nedávno zveřejněné studii agentury Oxfam se Lucembursko objevilo mezi 15 nejvýznamnějšími a nejproblematičtějšími daňovými ráji světa.
Z Evropy to kromě Lucemburska byly také Kypr, Irsko, Nizozemsko ostrov Jersey z Velké Británie) a Švýcarsko, které je desítkami smluvních vztahů spjaté s EU.
Tyto státy v Evropě prostě nehrají fér a jejich zájmem by mělo být narovnat daňové sazby, a zejména neposkytovat neférové daňové výjimky a snažit se srovnat (to se týká Velké Britanie) také situaci v zemích, které patří do svazku Commonwealthu (Britské Panenské ostrovy, Kajmany a Bermudy)…
Zkrátka, J. C. Juncker by si měl zamést nejprve před vlastním prahem. Při jeho vysoké odborné kvalifikaci v oblasti vnitrostátních i světových financí by to neměl být velký problém, tedy pokud Juncker bude chtít problém daňových rájů řešit.
Vyšlo na Vasevec.cz. Publikováno se souhlasem vydavatele
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV