Expozice vypovídá mj. o třístém výročí otevření ruské ambasády v Paříži carem, který chtěl otevřít svojí zemi Evropě. Nemůžeme si přát lepší příležitost obnovit vztahy, které byly narušeny připojením Krymu k Rusku, destabilizací východu Ukrajiny, ruskou vojenskou angažovaností v Sýrii po boku Damašku. V říjnu 2016 Putin zrušil svou návštěvu ve Francii, poté co mu Francois Holland dal najevo, že není vítaný po ruském vetu v Radě bezpečnosti Spojených národů a po bombardování rebelských čtvrtí na východě syrského města Allepo. Francouzské úřady nikdy nepřestaly mluvit s Ruskem vč. jednání na nejvyšší úrovni.
Nový prezident nechce nic míň než vykročit správnou nohou směrem ke Kremlu dialogem, i když připomíná, že nesdílí všechny hodnoty ruského prezidenta. Jedná se o to, odpovědět nedůvěře pouze symbolikou a nic přitom nehrotit. Oba prezidenti měli výměnu názorů o velkých mezinárodních otázkách, zejména o Sýrii a Ukrajině. Pro Paříž, tak jako byl Berlín zvednutím navrhovaných sankcí Rusku na podzim 2014 kvůli svému postupu na Ukrajině, což bylo zahrnuto do jednání v Minsku, které proběhlo na podzim 2014. Po vrcholném jednání OTANu 25.května 2017, následně po jednání G7 ve dnech 26. a 27. května 2017, toto setkání pomohlo novému francouzskému prezidentovi upevnit ještě více svůj mezinárodní kredit.
Ale tato návštěva je zejména příležitostí pro Vladimíra Putina, pro jeho politiku přiblížení se Asii a vztahům s USA, které zůstávají napjaté. Tato návštěva v Paříži je určité signál, podobný tomu, který byl v 2001, kde bylo deklarováno, že Evropská unie je přirozeným partnerem Ruska. Toto však nebude stačit na nápravu toho, co bylo rozbito v souvislosti s připojením Krymu k Rusku.
(podle Le Figaro, ZP)
Vyšlo na Vasevec.cz. Publikováno se souhlasem vydavatele
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV