Obávám se, že jeho pokračování může být jen otázkou času. Byl bych moc rád, kdybych se mýlil. Pokud ne, bylo by užitečné, abychom se řídili starým českým příslovím: “štěstí přeje připraveným“. Inspiraci jak přežít válku je užitečné hledat u lidí, kteří už touto zkušeností prošli.
Inspirativní poučení z války v Bosně
Jmenuji se Selco, jsem z Bosny a jak mnozí z vás vědí, mezi roky 1992 a 1995 tu bylo peklo. Celý jeden rok jsem žil ve městě o velikosti 50 000 až 60 000 obyvateli bez elektřiny, pohonných hmot, tekoucí vody, dodávek potravin, bez práva a vlády. Město bylo obklíčeno. Někteří z nás byli lépe připraveni, ale většina rodin měla jídlo jen na pár dní, někteří z nás měli pistoli, pár lidí vlastnilo AK-47.
Přibližně po dvou měsících se začaly organizovat gangy a začaly loupit, nemocnice vypadala jako řeznictví, policie se vypařila a nemocniční personál odešel domů. Měl jsem štěstí, naše rodina byla velká (15 členů ve velkém domě, 5 až 6 pistolí, 3 kalašnikovy), takže jsme žili a přežili. Po třech měsících začaly kolovat zvěsti o prvních úmrtích v důsledku hladu a kvůli zimě. Použili jsme dveře a okraje oken z opuštěných domů k topení, spálil jsem svůj vlastní nábytek, mnoho lidí zemřelo kvůli nemocím, většina kvůli špatné vodě (dva členové mé rodiny), používali jsme k pití dešťovou vodu, párkrát jsem jedl holuby, jednou jsem snědl krysu. Peníze ztratily hodnotu, vyměňovali jsme věci, fungoval černý trh, pár příkladů: za jednu konzervu hovězího jste mohli mít ženu na několik hodin (zní to hrozně, ale byla to realita). Svíčky, zapalovače, antibiotika, palivo, baterie, munice do pušek a samozřejmě jídlo, bojovali jsme o to jako zvířata. V situaci, jako je tato, se mnoho věcí změní, většina lidí se promění v monstra, bylo to hrozné. Síla byla v počtech, pokud jste byl v domě sám, tak jste byl pravděpodobně okraden a zabit bez ohledu na vaši výzbroj. Nemůžete přežít sami, síla je v počtech, buďte blízko své rodiny, připravte se s nimi, moudře si vyberte své přátele a připravte se čelit společně s nimi. Město se rozpadlo v malé komunity, v mé ulici (15 až 20 domů) jsme zorganizovali hlídky (5 ozbrojených mužů každou noc), aby nás ohlídali před gangy a nepřáteli. Vyměňovali jsme věci mezi lidmi v naší ulici. Auta se ve městě téměř nepoužívala, protože většina cest byla zatarasena zříceninami, opuštěnými auty, zničenými domy atd. a benzín byl něco jako zlato. Pokud jsem někam potřeboval jít, šel jsem skoro vždy v noci, nikdy ne sám, ale ani ne ve velké skupině (2 až 3 lidi), vždy ozbrojen, velmi rychlý a vždy ve stínech, skrze ruiny, málokdy na otevřených prostranstvích. Vlastně jsem se vždy skrýval.
Otázka: Pokud bys měl na přípravu tři měsíce, co bys udělal?
Nyní jsem si dobře vědom, jak to může být tak hrozné během krátké doby, tak bych si pořídil potraviny, hygienické potřeby, energii, atd., zásoby na 6 měsíců. Žil bych v bytě s nějakou ochrankou, měl bych na vesnici dům s krytem, 5 km od bytu, v tom domě další zásoby na 6 měsíců, malou komunitu v té vesnici, většina z nich by byli mí příbuzní, většina z nich by byla připravena (poučili se z války). Měl bych čtyři druhy palných zbraní s 2000 náboji pro každou z nich. U domu bych měl velkou zahradu a dobré znalosti o zahradničení a farmaření. Znovu opakuji, jedinec sám nemá šanci bez ohledu na to, jak moc dobře je ozbrojený a připravený, nakonec zemře, mnohokrát jsem to viděl. Podle mě je nejlepší skupina typu rodina, nebo blízcí přátelé, kteří se připravují a mají různé znalosti. Naučte se léčit si drobná poranění, popáleniny a i střelná zranění. Pokud seženete doktora, tak nebude mít pravděpodobně léky, nebo mu nebudete mít čím zaplatit. Naučte se jak a kdy používat antibiotika a hodně si jich obstarejte. Věřte mi, s dobrými znalostmi a zásobou léků budete bohatí. Objevilo se i mnoho plísňových kožních chorob a otrav jídlem. Nemoci jsme léčili většinou jen místními bylinkami a pak jsme sháněli antibiotika. Pořiďte si resuscitační soupravu. V případě zbraní se držte jednoduchosti; nyní u sebe nosím Glock 45, ale mám také dvě ruské 7,62 mm TT pistole, protože tady má zbraň a hodně munice každý.
Článek SHTF Survival Q&A: A First-Hand Account of Long-Term SHTF Survival přeložil Jiří Schmied a celý jej najdete ZDE.
Vyšlo v rámci mediální spolupráce s Literárními novinami. Publikováno se souhlasem vydavatele.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV