Zbyněk Fiala: BRICS se rozšiřuje a posiluje

26.08.2023 12:32 | Glosa

Šest nových vlivných členů posílí konkurenci vlivu Západu v Jižní Americe, na Středním východě a v Africe. Přípravu nového platebního systému berou do rukou ministři financí a guvernéři centrálních bank BRICS.

Zbyněk Fiala: BRICS se rozšiřuje a posiluje
Foto: Archiv autora
Popisek: Zbyněk Fiala, žurnalista, v minulosti dlouholetý šéfredaktor časopisu Ekonom.

Výroční setkání pěti regionálních velmocí BRICS skončilo nabídkou členství pro Argentinu, Egypt, Etiopii, Írán, Saúdskou Arábii a Sjednocené arabské emiráty s platností od začátku příštího roku. A dalších 40 zemí je na čekačce. Když tento fakt spojíme s rozhodnutím, že ministři financí a guvernéři centrálních bank členských zemí byli pověřeni prací na alternativních platebních systémech a alternativním finančním uspořádání - a že to bude na programu příští výroční vrcholné schůzky, která se odehraje v Rusku, - je jasné, že se děje něco významného. Rozšiřuje se a posiluje hnutí, které se zpočátku vymezovalo negativně proti hegemonii Západu, ale začíná být přitažlivé také jako unikátní rozvojová příležitost pro globální Jih a Východ.

Příslušné partie závěrů letošního setkání BRICS v Johannesburgu, jak je přednesl jihoafrický prezident Cyril Ramaphosa, je dobré číst opravdu pozorně.

„Zaznamenali jsme, že v celosvětovém měřítku se prosazuje používání místních měn, alternativních finančních mechanismů a alternativních platebních systémů. Jako země BRICS jsme připraveni prozkoumat možnosti zlepšení stability, spolehlivosti a spravedlnosti globální finanční architektury. Summit se dohodl, že pověří ministry financí zemí BRICS a/nebo guvernéry centrálních bank, aby se podle potřeby zabývali otázkou místních měn, platebních nástrojů a platforem a do příštího summitu podali vedoucím představitelům zemí BRICS zprávu.“

Je zřejmé, že BRICS hodlá navázat na to, co už se ve světě děje. Platby v jüanech, rublech a dalších národních měnách už se rozbíhají. Debata o nestabilní, nespolehlivé a nespravedlivé globální finanční architektuře míří na bretton-woodské instituce, zejména Mezinárodní měnový fond a Světovou banku. K tomu se brzy znovu dostaneme, protože tyto instituce mají v půli října výroční zasedání v marockém Marrákeši, tedy mimo ideové bezpečí domácího Washingtonu.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Senioři jsou jediná skupina, která od 2020 netratila

A není to snad pravda? Vždyť pracujícím klesají zejména kvůli inflaci mzdy, zatímco důchodcům důchody rostou. Komu je dorovnávám příjem tak jako důchodcům? Netvrdím, že máme hodit důchodce přes palubu, nezaslouží si to, ale cožpak si my ostatní zasloužíme takové mzdy? My třeba o důchodců navíc nemám...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jiří Paroubek: Světové finanční trhy se zatím uklidnily

15:49 Jiří Paroubek: Světové finanční trhy se zatím uklidnily

Tedy zatím (na den). Donald Trump pragmaticky mění stanovisko, zřejmě mj. v důsledku rychlého pádu b…