Návštěva čínského prezidenta Si Ťin-pchinga by nejspíš proběhla, i kdyby nebyla válka na Ukrajině. Si má za sebou třetí volbu a Rusko je největší soused. Teď však jsou klíčová témata spolupráce mnohem naléhavější. Obě velmoci se cítí obkličovány Západem a jsou odhodlány odmítat hegemonii USA.
Základní prvky toho, co Rusko a Čína chtějí, najdeme ve společném prohlášení. Místo Američany prosazovaného uspořádání světa „podle pravidel“, čímž se myslí podle pravidel, které můře Washington kdykoliv jednostranně měnit, mluví o mezinárodním sytému mezinárodního práva, jehož jádrem jsou Spojené národy. Místo unipolárního světa, který uznává jen zájmy USA, volají po multipolárním světě, ve kterém jsou respektovány oprávněné bezpečnostní zájmy i dalších velmocí.
Historický význam tohoto úsilí vyzařuje ze slov čínského prezidenta Si, když se loučil po závěrečné recepci v Moskvě s ruským prezidentem Vladimírem Putinem: "Společně bychom měli prosazovat tyto změny, které tu chybí již 100 let."
To přimělo New York Times k úvaze, proč jsou si nyní Čína Rusko bližší než kdykoliv předtím?
Zajímavější bude, jak blízko to tedy je. Na oficiálních stránkách Kremlu najdeme výčet 14 společných dokumentů, které byly v Moskvě podepsány.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV