Zbyněk Fiala: Klima a prachy

16.04.2023 12:26 | Komentář

Jeden z největších amerických intelektuálů století, lingvista a politolog Noam Chomsky vyhrotil přehlíživý postoj svých spoluobčanů ke klimatu logickou otázkou: Pokud těmto lidem tak málo záleží na základních lidských hodnotách, jako je například přežití, mohou se zorganizovat a jednat dostatečně efektivně, aby překonali nejen vlády, ale také kapitalistické instituce, do kterých je zabudována sebevražda?

Zbyněk Fiala: Klima a prachy
Foto: Archiv autora
Popisek: Zbyněk Fiala, žurnalista, v minulosti dlouholetý šéfredaktor časopisu Ekonom.

Nejradikálnější postava americké levice profesor Noam Chomsky chrlí i ve svých 94 letech jednu knihu za druhou. Mám jich doma asi půl metru, než jsem přešel na elektronické verze. Pro lingvistickou vědu jsou podstatné třeba Syntaktické struktury (překlad Petr Sgall, Academia 1966), pro novináře zase teorie propagandy Manufacturing Consent (s Edwardem Hermanem, 1988). Z politologických bych připomněl Kdo vládne světu? (Karolinum 2019 z originálu z roku 2016).

Celý život objížděl univerzity a účastnil se debat, které pak byly také zaznamenány knižně, jako třeba Understanding Power z roku 2002. Ale i teď v pokročilém věku, poskytuje rozhovory a vystupuje v alternativních médiích. Jeden takový aktuální rozhovor, který se odehrál na veřejné rozhlasové stanici Public Radio, byl přetištěn na alternativním webu Tom Dispach, odkud jsem převzal nesmírně zajímavou pasáž o americké klimatické politice.

Je to spíš o praktické nemožnosti prolomit bariéru velkých prachů, jak naposledy ukázalo udělení licence společnosti ConocoPhillips na těžbu zemního plynu na Aljašce. Argumenty amerických popíračů se objevují i u nás, je proto zajímavé, kde se podle Chomského vzaly. (ZDE)

Noam Chomsky se vyjadřuje k varování klimatických vědců, že máme poslední příležitost odvrátit katastrofu. Proč tedy veřejnost nepřikládá větší naléhavost hrozbě sebevraždy lidstva?

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Co by podle vás jako přesně nastalo, kdyby přišel ten konec Evropy?

A je reálné si myslet, že bysme se ubránili sami, i když zvýšíte výdaje na obranu sebevíc? A k čemu se přikláníte? Je lepší spoléhat na Evropu nebo na USA? Ještě k té vaší poznámce, že musíme na bezpečnostní situaci, která teď ve světě panuje reagovat včas. Nemáte ale dojem, že už včera bylo pozdě?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Pavel Foltán: Na tenkém ledě Souček, Senát, ČT, Baxa & spol.?

18:20 Pavel Foltán: Na tenkém ledě Souček, Senát, ČT, Baxa & spol.?

Komentář Pavla Foltána k dění v České televizi