Jako obyčejně, jakmile se objeví v Česku pravicová vláda, hrozí privatizace zdravotnictví. Zatím to sledují zprávy regionálního charakteru a jedná se o mezikroky, jako je vznik akciovek. Zájem občanů hájí odbory. Jak píše Brňan.cz, zástupci zdravotnických odborů předali zastupitelům Jihomoravského kraje petici s protestem proti iniciativě kraje, který na podzim zveřejnil návrh na vznik akciové společnosti, jež by byla zastřešující organizací pro všech devět krajských nemocnic. Odborářům se nelíbilo to, že s nimi kraj záměr neprojednal. Zároveň odmítají formu akciové společnosti, která je podle nich pro zaměstnance méně výhodná než příspěvková společnost kraje, řekla na tiskové konferenci předsedkyně Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče v ČR Dagmar Žitníková.
Neméně podstatná je její další informace: „ Ze statistik je zřejmé, že lékaři v akciových společnostech berou o 2500 korun méně než v příspěvkových organizacích, zdravotní sestry dokonce o 10.000 korun.“ V reálu se to projevuje tak, že sestry chybí.
Ale mohlo by být hůř. Kdyby někdo chtěl mít konkrétnější představu, co se stane, když se zdravotní sestry opravdu rozzlobí, může se podívat do Británie.
Stávek britských zdravotních sester se nyní účastní přibližně čtvrtina nemocnic a komunitních zařízení v Anglii, píše Mladá fronta Dnes, která se tématu rozsáhle věnuje. Sestry hrozí dalšími stávkami v lednu, pokud vláda neustoupí jejich požadavkům na zvýšení platů jejích členů o 19 procent. To je však podle vlády nesplnitelný požadavek. I britský ministr dopravy Grant Shapps v úterý popřel, že by se vláda na mzdových požadavcích zdravotních sester snažila jakkoli šetřit.
Otázka je, kdo tahá za kratší provaz. Podstatná je poznámka jednoho z organizátorů stávkové hlídky (picket line) ve Waltonu nad Temží, který tvrdí, že mezi veřejností, která je jinak zdravotnickou stávkou silně postižena, má podpora stávky „absolutní převahu“. Lidé si uvědomují, že zdravotníci bojují i za ně. Stuart Fegan, 46 letý funkcionář Všeobecného odborového svazu GMB, říká, že něco takového ještě neviděl. Lidi jim dokonce nosí svačiny. List Guardian popisuje, jak před waltonskou hasičárnou řeční z náklaďáku, že zdravotníci stávkují i proti snižování úrovně zdravotnických služeb v důsledku chronického podfinancování. Ale je tu hlavně krize životních nákladů zdravotníků, která se prostě nedá ustát. Kdo chce v mraze zatopit, nemusí mít na jídlo.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV