Zbyněk Fiala: Spotřeba energie v EU se vrátila k roku 1990

10.02.2015 17:45 | Zprávy

Měrná spotřeba energie v EU klesá, ale klesá i spotřeba v absolutních číslech. Když přepočteme spotřebu primárních energetických zdrojů na jednotku HDP, klesla už o 11,9 procenta od roku 2005, ohlásil Eurostat. Sklon křivky naznačuje reálnou šanci splnit do roku 2020 dohodnutý cíl energetických úspor ve výši 20 procent ve srovnání s tím, kde by byla bez úsporných zásahů (business as usual).

Zbyněk Fiala: Spotřeba energie v EU se vrátila k roku 1990
Foto: wikipedia
Popisek: Žárovka

Klesá však i absolutní objem hrubé spotřeby primárních energetických zdrojů v EU a už se dostal zpátky na hladinu roku 1990. Čísla jsou z roku 2013. Vyplývá z nich, že EU jako celek nezopakovala výkyv z roku 2010, kdy spotřeba energie stoupla, a zůstává v trendovém poklesu. To ji dostalo na úroveň 1 666 milionů tun ropného ekvivalentu (Mtoe) primárních zdrojů, tedy zhruba stejné spotřebě, jaká byla roku 1990. Z vrcholku, kterým byl rok 2006 s 1 832 Mtoe, už tato spotřeba v EU sestoupila o devět procent.

Pro hnidopichy dodejme, že tato vykazovaná hrubá spotřeba primárních energetických zdrojů zahrnuje i výrobní spotřebu v elektrárnách a teplárnách, dále rozdíl mezi dovozem (plus) a vývozem (mínus), ale neobsahuje spotřebu na moři. Jedná se tedy o součet pozemních spotřeb v hranicích národních států.

Samotná Česká republika se dostala hluboko pod rok 1990 (kdy spotřebovala 49,9 Mtoe primárních energetických zdrojů) už roku 2000 (pokles na 41,1 Mtoe), především v důsledku rozpadu průmyslu. Pak tato spotřeba stoupala na 46,3 Mtoe roku 2006, než se znovu vrátila k poklesu, roku 2013 na 42,2 Mtoe, tedy rovněž devět procent pod vrchol. ČR tak kopíruje sestupný evropský trend.

V EU zaznamenalo nejprudší pokles této spotřeby uhlí (o 37,1 % od roku 1990) následováno ropou (o 14 %). Vzrostla spotřeba plynu o 32,1 %. Příspěvek jádra vzrostl o 10,3 %. Celkový podíl fosilních zdrojů (uhlí, ropa, plyn) se snížil na 72,2 %, zatímco obnovitelné zdroje už tvoří 12,6 %.

Jen část z oněch výchozích 1 666 Mtoe primárních zdrojů se promění v elektrárnách a výtopnách ve využitelnou elektřinu a teplo. Konečná spotřeba energie v EU tak činila jen 790 Mtoe. Tam už jsou obnovitelné zdroje vidět víc a jejich podíl 24 procent už téměř dotahuje příspěvek z jaderných zdrojů (27 procent). Hraje větší roli než příspěvek z uhlí (20 procent). Následují plyn (17 %) a ropa (9 %).

V evropských statistikách patří ČR mezi země nejméně závislé na energetických dovozech, dokonce méně než se dočteme v českých oficiálních dokumentech jako je Aktualizace Státní energetické koncepce ČR. Ta uvádí, že spotřeba primárních energetických zdrojůjev České republice z téměř 50 % pokryta domácími zdroji. To je ovšem i se zahrnutím výroby pro obrovský vývoz elektřiny. Z hlediska domácí potřeby činí energetická zahraniční závislost ČR podle Eurostatu jen 27,9 % a je na polovině evropského průměru (62,7 %). Třeba Německo je na tom podstatně hůř (62,7 %), proto vnímá naléhavěji potřebu dostat se z tohoto sevření větším nasazením obnovitelných zdrojů (už 27,9 % z 120,6 Mtoe domácí produkce primární energie).

Publikováno se souhlasem vydavatele.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vasevec.cz

Robert Králíček byl položen dotaz

digitalizace

Ukažte mi někoho, komu se z politiků na první pokud podařila nějaká digitalizace. A proč se v tomto směru pořád tak pozadu? PS: Tímto dotazem nehájím Bartoše, jen mi přijde, že v tom není sám, že udělat něco pořádně vám politikům obecně dělá dost problém

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zdeněk Jemelík: Věrchuška a sprostý lid

15:57 Zdeněk Jemelík: Věrchuška a sprostý lid

Do pojmu „věrchuška“ zahrnuji nejen vrcholné představitele státní moci, politické elity-pseudoelity,…