Zbyněk Fiala: Zastropovaná pětidemolice

24.09.2022 12:33 | Komentář

Občané nesmí propásnout příležitost vyjádřit ve volbách, co si myslí o stranách koalice, která nás zatáhla do rekordní inflace, hrozícího rozpadu průmyslu a strachu z vymrzlých bytů uprostřed zimy.

Zbyněk Fiala: Zastropovaná pětidemolice
Foto: Archiv autora
Popisek: Zbyněk Fiala, žurnalista, v minulosti dlouholetý šéfredaktor časopisu Ekonom.

Den před komunálními a senátními volbami, které se mohou proměnit v referendum o našem vládním slepenci, zalehl titulní stránky mimořádně hloupý inzerát. „V těžkých dobách volte SPOLU“, vyzývá v něm stranické seskupení, kam patří i ODS premiéra Petra Fialy, a přiznává se tak otevřeně, do čeho nás jejich partaje zatáhly. Ano, tyto doby jsou těžké. To je taky to jediné, čemu se dá v tomhle inzerátu věřit.

Zcela bizarní je naopak tvrzení zmíněné v inzerátu, že „naše vláda prosadila zastropování cen energií“. Ani slovo z toho není pravda. Prosadili to rozzuření občané, když na nenápadnou výzvu dokázali naplnit celý Václavák, ale Fialova vláda je spoutána takovou směskou zájmů, že vyplodila vyprázdněné „zastropování“, které má parametry trestu smrti s odloženou popravou. Nedivím se, že na stránkách vlkovobloguje se tenhle spolek tituluje výhradně jako„pětidemolice“.

Ano, doby jsou těžké a budou ještě těžší v důsledku absolutní netečnosti této vlády k událostem doma. Probudit ji dokázala teprve demonstrace, která zaplnila Václavské náměstí od koně až dolů, a vyhlídka, že naváže celá šňůra dalších, když se rozhoupali i organizovaní odboráři. Sdělení demonstrantů bylo jasné, tuhle vládu už nechtějí tolerovat více než pár týdnů.

Vládě totiž vytrvale uniká, že je servisem pro občany. Jejím úkolem je vytvářet pravidla, která usnadňují normální chod společnosti. Není agentem pro výprodej národních zájmů, ani pro převod bohatství od většiny občanů k energetickým společnostem, bankám a zbrojařským firmám. Normální český průmysl nemůže ve světě konkurovat, dokud je zatížen českými cenami energie a peněz. To druhé jde za ČNB, ale tam má vláda právo poradního hlasu.

Ukažme si to na tom „zastropování“ cen energie. Tak, jak je to nastaveno, fakticky umožňuje, aby české ceny pro spotřebitele neopustily tento vládou stanovený strop. Jinými slovy, polezou jen po stropě, ani o chlup níž. Co bude nad tím, to se zaplatí ze státního rozpočtu. Kolik? Kdo ví? Jestli to bude stát 130 miliard, jak předpokládá vláda, nebo půl bilionu, jak se bojí jiní, je ve hvězdách. Nevíme, s čím přijde burzovní ruleta, která teď nabízí astronomické zisky tradičním elektrárenským společnostem, jako jsou české, ačkoliv vyrábějí kilowattu za pár halířů.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Ing. Marian Jurečka byl položen dotaz

Co přesně myslíte tou veřejnou službou?

Když budu déle jak půl roku bez práce, tvrdíte, že pak lidé budou muset nastoupit veřejnou službu. Nemyslíte, že to ale pro řadu nich může být nedůstojné, a že třeba řada z nich za to, že si nemůže najít práci ani nemůže? Netvrdím, že všichni, ale ono najít si slušnou práci není tak snadné a úřady p...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zdeněk Jemelík: Zamítnutá milost

9:16 Zdeněk Jemelík: Zamítnutá milost

Čtyřicet let života v postavení občana II. kategorie v socialistickém ráji mě přivedlo k přesvědčení…