K jeho oživení by mohla přispět překvapující čerstvá zpráva o řešení kritické přeplněnosti věznic v Anglii a Walesu postupným podmíněným propuštěním až 5500 vězňů, kteří odpykali aspoň 40 procent trestu (ZDE).
Britské řešení je svými účinky podobné našemu uplatnění práva prezidenta vyhlásit amnestii. Náš právní řád zná institut podmíněného propuštění po odpykání části trestu, jenž by zřejmě nebyl použitelný k rychlému masovému propouštění, protože zahrnuje poměrně složité individuální projednání každého případu soudem.
Britský přístup je proti našemu jednodušší. Vláda je odpovědná za situaci ve vězeňství. Kdyby byla vybavena pravomocí za pevně definovaných krizových podmínek nařídit propuštění určité části vězňů, nemusela by přesvědčovat prezidenta, jehož vztah k vězeňství není tak blízký. Vypracování a přijetí zákona, jenž by vládě dal potřebnou pravomoc, by mohlo být rychlejší, než dokončení přijetí novely trestního zákoníku.
Samozřejmě právo prezidenta vyhlásit amnestii by zůstalo nedotčeno. Amnestii může vyhlásit z jakýchkoli jiných, třeba i politických důvodů, např. k uctění významného jubilea.
V knihkupectvích jsou ještě zbytky prvního knižního vydání mé knihy Škůdci v taláru. Na webu ZDE jsem uveřejnil druhý díl. Ten již ale vyšel i v „papírové“ formě a je dostupný v knihkupectvích.
Upozorňuji na zajímavé filozoficko-právnické články na webu spolku Chamurappi (ZDE) v sekci Texty JUDr. Oldřicha Heina. Zvláště upozorňuji na příručku Přehled antické filozofie. Autor je mimořádně vzdělaný právník s praxí prokurátora, státního zástupce, bankovního právníka.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV