„Nikdo z exekutorů není součástí státní správy a nepobírá plat jako státní zaměstnanec. Exekutoři nejsou veřejnoprávními subjekty. Jsou vnímáni jako podnikatelé. Přesto stát dlužníkům v rámci Milostivého léta odpouští náklady na exekutory a advokáty. Mnoho mých kolegů říká, že kvůli tomu vážně uvažuje o ukončení exekutorské praxe,“ říká Martin Štika, soudní exekutor a přidružený člen Právní a legislativní komise Exekutorské komory ČR.
Podle něj a jeho kolegů se dlužníci dělí do několika skupin. Dvě z jich jsou z pohledu exekutorů zásadní a silně problematizují celou politiku „milostivého odpouštění“. Jedni se o nic nezajímají, žijí neuspořádaným stylem života, jsou laxní, nechtějí si aktivně zlepšit situaci, a tak nevyužijí Milostivé léto ani kdyby se opakovalo třikrát. Druzí jsou dobře informovaní, a právě proto teď vůbec žádné dluhy nehradí. Prostě si jednoduše troufnou spekulovat na odpuštění úroků a nákladů vymáhání.
Agenda Milostivého léta je podle Štiky špatnou zprávou i pro privátní věřitele, kteří služeb exekutorů využívají za běžných zákonem daných podmínek. „Milostivé léto 1 paralyzovalo chod kanceláří exekutorů. Byli zahlceni dotazy, rostly jim náklady a navíc čelili nedobrému mediálnímu obrazu, že to jsou právě oni, a ne nezodpovědní dlužníci, kdo za stav vymáhání dluhů v ČR může,“ míní advokát.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV