Schválená důchodová reforma se primárně týká jen našeho modelového vnuka, prarodič důchod už pobírá a pro rodiče II. pilíř není určený, ten se totiž týká dnešních maximálně pětatřicátníků, tedy u našich Novákových jen vnuka. Dědeček ale může mít prospěch z nově zavedené mezigenerační solidarity, kterou prosadily Věci veřejné. Znamená totiž, že otec může přesměrovat 1 % z hrubé mzdy, které by jinak šlo do státního rozpočtu, přímo k dědovi. Nezaplatí tedy nic navíc! Pár stokorunami (v případě průměrného příjmu) přilepší svému otci k jeho dnešní penzi. Prostřední Novák to udělá jako malé poděkování svému tátovi za to, že se o něj v dětství a mládí staral a vychoval ho.
Kdyby měl náš pan Novák senior ještě další potomky, i ti by mu mohli takto přilepšit, ale jelikož vychoval pouze jedináčka, polepšil by si, jedině kdyby jeho syn dostal v práci na platu přidáno. Prostřední pan Novák se druhého dobrovolného pilíře, spoření v nově vzniklých penzijních fondech, účastnit nebude. Důchodová reforma se ho dotkne až v momentě, kdy dosáhne důchodového věku a nejmladší Novák mu bude moci poslat jedno procento ze svého příjmu podobně jako tomu bylo už předtím u dědy.
Největší změny důchodová reforma tedy přináší Novákovi juniorovi. Představme si, že má plat 25 tisíc, vstup do II. pilíře se mu vyplatí a proto tam vstoupí. Vybere si penzijní společnost, která ho nejvíce zaujme. Z průběžného systému vyvede 3 procenta (z 28 % ze mzdy, které odvádí dnes) a přidá k tomu 2 procenta z vlastních prostředků. Celkem tedy spoří 25 % ze své hrubé mzdy v I. pilíři a 3+2 % ve II. pilíři, dohromady tedy 30 %.
První otázkou, kterou bude vnuk řešit, je volba vhodného penzijního fondu. Měl by zvažovat, jaký má přistup k riziku, zda upřednostňuje jistotu nebo možnost vyššího výnosu. Na jeho místě bych zvolil spíše dynamičtější, i když možná rizikovější strategii. Dá se totiž očekávat, že v dlouhodobě perspektivě naše hospodářství poroste. Jelikož bude Novák junior spořit a investovat po dobu několika desítek let, případné krátkodobé poklesy hodnoty úspor se tím vykompenzují. Navíc v novém důchodovém systému 10 let před odchodem do důchodu zafunguje tzv. autopilot, který bude automaticky přeřazovat klienty, kteří se blíží odchodu do důchodu, do méně rizikových strategií, tak aby na ně nedopadly případné krátkodobé, na jejichž kompenzaci by kvůli brzkému odchodu do penze už nebyl čas.
Dnešní vnuk si později už sám jako penzista zvolí jednu z možností vyplácení důchodu, buď doživotní anuitu nebo výplatu po dobu 20 let. Dejme tomu, že náš Novák junior má pevné zdraví a odhaduje své dožití po odchodu na odpočinek na dobu delší než 20 let. Pak si zvolí doživotní anuitu a až do konce života bude mít příjem z II. pilíře. A když si navíc představíme, že bude za svého života aktivním rodičem, zplodí dva potomky a dobře je vychová, ti se mu odmění stejně jako se jeho táta odměnil dědovi - mezigenerační solidaritou v podobě minimálně několika stokorun navíc k důchodu, na který si spořil v rámci důchodové reformy, právě schválenou poslanci.
Sledujeme téma penzijní reforma
Čtěte také:
Šéf lidovců Bělobrádek: Penzijní reforma je loupež století
Penzijní reformu už nezrušíte, vysmál se Kalousek ČSSD
Penzijní reforma schválena. Teď již oficiálně vládou
Lékař Koskuba poslancům: Nejednejme po sedmé, děláme chyby
Oranžový Sobotka vzkazuje Nečasovi: Reformu ti zrušíme
Zdražení rozeštve lidi. Nic to nepřinese, zlobí se ekonomka
Z DPH stát nic mít nebude, tvrdí MfD
Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Veciverejne.cz