Bednář (ODS): Máme divnou policii, máme divné soudy, máme divný stát

25.02.2012 18:02 | Zprávy

Ludvík Vaculík napsal na jaře roku 1968 reportáž, která se jmenovala "Obrodný proces v Semilech."

Bednář (ODS): Máme divnou policii, máme divné soudy, máme divný stát
Foto: Hans Štembera
Popisek: Protestní pochod policejních složek v Praze

Popisoval v ní, jak nově ustanovený Klub mladých svolal na náměstí mítink, na který odmítli přijít nejvíce zprofanovaní představitelé komunistického režimu.

Vaculík v reportáži popisuje svérázným způsobem, jak se někteří semilští občané pokoušeli přimět tehdejší komunisty k vyrovnání se s minulostí a nést za tu minulost i odpovědnost. Marně požadovali, aby se OV KSČ veřejně přihlásil k Dubčekově linii tím, že začne na okrese napravovat staré chyby a křivdy.

"Byl jsem svědkem jedinečného děje, k němuž dávají dějiny příležitost jednou za uherských dvacet let," napsal tehdy Vaculík, "nevím, zda to byla spíš schůze v čínské komuně nebo happening.Trpěl jsem muka trapnosti, kdy se mi chtělo zalézt pod židli, a z toho zase jsem se smál." 

Nyní po téměř pětačtyřiceti letech podobným způsobem vstoupili semilští opět na půdu velké politiky. Semilská policie totiž odložila trestní oznámení, které podal semilský aktivista Tomáš Trojan kvůli totalitní mozaice na domu na náměstí. Podle něj porušuje mozaika se zkříženým srpem a kladivem pod rudou hvězdou zákaz propagace hnutí směřujících k potlačení práv a svobod člověka. Mozaika o rozměrech čtyři krát čtyři metry vznikla v 70. letech minulého století a jako propagace komunismu sloužila do roku 1990. Pak ji zakryl reklamní panel. Před třemi lety se ale po sundání reklamy opět objevila.

Semilští policisté ale dospěli k závěru, že čtyřmetrové dílo se symboly srpu, kladiva a rudé hvězdy zákon neporušuje. "Symbol srpu a kladiva vyjadřuje zcela obecně spojení dělníků a rolníků v boji proti nadvládě kapitálu. Rudá pěticípá hvězda je považována za symbol komunismu, je to však i tradiční symbol svobody," stojí mimo jiné v policejním vyrozumění, které Trojan obdržel.

Bóže, už je ten slovník! Dělníci a rolníci v boji proti světovému kapitálu.

Trojan by nad tím možná mávnul rukou a myslel si své. Jenomže policejní stanovisko se hrubě nelíbilo známému novináři Ivanu Brezinovi, který na náměstí v Semilech rozvinul prapor s hákovým křížem na protest toho, že policie Trojanovo trestní oznámení odložila.

A pak sám zavolal policii.

Policie Brezinu zatkla. Prý propagoval hnutí směřujících k potlačení práv a svobod člověka.

Slovo Svastika pochází ze sanskrtu. Je to hákový kříž. Používá se také označení fylfot. Je to je kříž s ohnutými (většinou v polovině) rameny do (obvykle) pravého uhlu, a to buď ve směru hodinových ručiček (pravotočivá svastika) anebo proti němu (levotočivá svastika).

Pokud by se policie držela svého původního výkladu, měla se Březinovi obloukem vyhnout. A zdůvodnit to podobně. "Symbol hákového kříže," měla by napsat semilská policie, "se vyskytuje v mnohých kulturách po celém světě, buď jako náboženský symbol nebo symbol těch různých organizací a politických směrů či prostě jako dekorativní prvek."

Jinak to nedává smysl. Rudou hvězdu používali jako svůj symbol komunisté stejně jako svastiku
používali jako symbol nacisté. Nic víc, nic míň.

Nevím, zda si policie troufne Brezinu obžalovat. Nejspíš ne. Bylo by to absurdní.

Ono se ale těch absurdních věcí kolem nás děje povícero. Policie zmlátí výtvarníka za to, že se  zastane ženy, kterou uráželi. Soud odsoudí nevinného za znásilnění, ač jsou ve spise zcela přesvědčivé důkazy o jeho nevině, stát je houštinou paragrafů, různých novelizovaných novel, nařízení, předpisů a  vyhlášek, kterou nejen že neslouží občanovi, ale vysloveně ho šikanují.

Máme divnou policii, máme divné soudy, máme divný stát.

Jakže to tenkrát napsal Ludvík Vaculík? "Trpěl jsem muka trapnosti, kdy se mi chtělo zalézt pod židli, a z toho zase jsem se smál."

Ivan Bednář

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Ivan Bednář

Jaký je váš názor na návrh zákona o pokutách za lživou a urážlivou kampaň?

Já třeba ten návrh dost dobře nechápu. Kdo by jako měl posuzovat případné lži v kampani? A jak se pozná, že jde o kampaň a ne třeba jen o (lživé) vyjádření politika mimo kampaň? Není ten návrh zákona dost gumový, jakože pokuta za lhaní bude hrozit jen v kampani? Navíc jestli někdo lže není to vlastn...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Paroubek (ČSSD): Seriozní politické jednání vypadá jinak

11:02 Paroubek (ČSSD): Seriozní politické jednání vypadá jinak

Komentář předsedy ČSSD k vyjednávání o účasti strany na projektu STAČILO!