Prezident poslal Petru Nečasovi dopis, v němž žádá od premiéra osobní garanci toho, že chystané majetkové vyrovnání s církvemi neprolomí restituční hranici 25. února 1948. Samozřejmě, že jde o absolutní nesmysl. Jak může premiér garantovat výklad zákona? Co když nějaký soud za dvacet let zjistí, že byl nějaké církvi zabráno pole u kostela už 24. února? Co když se do církevních restitucí pustí mezinárodní arbitrážní soudy? K čemu bude slovo Nečasovo (což opravdu není slovo boží)?
Právo (doufejme, že ještě stále) funguje a platí nezávisle na premiérovi, na vládě, na prezidentovi, na politice. Pokud chce tedy náš prezident vyjádřit nespokojenost s navrhovaným zákonem o "narovnání státu s církvemi", může ho vyjádřit svým vetem, nikoli aktivisticky vstupovat do zákonodárného procesu. Prezidentovi šlo ale očividně o něco jiného než o nějakou "garanci". Taková totiž nemá smysl. Jde mu o to, aby (opět) vrazil klín do ODS, zároveň mu jde o to, aby si na tématu "církevních restitucí" přihřál eintopf popularity.
V následujících dnech se dají očekávat velké politické turbulence a Klaus chce svým dopisem upozornit na to, že tady ještě je a že jeho role bude v posledních měsících jeho funkčního období zásadní. Poslanci ODS, kteří ke Klausovi dlouhodobě inklinují, mohou svou náklonnost k hlavě státu projevit už při jednání sněmovny o zvýšení DPH. Proti vládnímu návrhu vystupuje nejen Klaus, ale otevřeně už i několik poslanců (o senátorech ani nemluvě) ODS. Jasné jsou také Klausovy vzkazy ze 3. září, aby při "hlasování o daňových změnách zvítězil zdravý rozum". Nečasova (a taky Kalouskova) vláda přitom s přijetím zákona o zvýšení DPH spojuje svůj další osud...
Pokud se dá v naší politice něco spočítat, pak by to Klausovi mohlo vyjít. V září (ať už kvůli DPH nebo církevním restitucím) vypukne vládní krize, v níž bude hrát hlavní roli prezident. Klaus si počká, kdo zvítězí v prezidentské volbě a bude doufat, že někdy v březnu bude úřad hlavy státu předávat svému opozičně-smluvnímu spoluhráči Miloši Zemanovi.
Mezitím se v troskách stávajících politických stran (za velké Klausovy pomoci) dohodnou předčasné volby na květen či červen 2013. Kdo si tedy ještě myslí, že se Václav Klaus jako bojovník proti vyšší DPH, tak trochu jako bojovník proti církevním restitucím a hlavně jako "řešitel politické krize" nevrátí do aktivní politiky, je hodně naivní. ODS v té době bude v rozpolcená stejně jako Kalouskova TOP 09. A zemanovci, kteří začnou hodně dotahovat ČSSD, rádi podpoří vznik nové Klausovy strany (ať už to bude "nová ODS" či jiná strana plná tváří "staré" ODS).
Zeman na Hradě, Klaus šéfem (ať už přiznaným či nepřiznaným) nejsilnější konzervativní protievropské strany - co víc si můžeme přát? Pak už je tu vlastně jen otázka, co bude s onou chystanou knihovnou, kde měl Václav Klaus původně aktivně odpočívat. Že by sídlo pro novou stranu složenou z poklonkářů hradního pána?
Richard Brabec, ANO 2011, člen předsednictva
Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.
![](/Content/Img/content-lock.png)
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: ANO