Brzobohatá (ČSSD): V Evropě nad námi jen kroutí hlavou

23.03.2012 13:42 | Zprávy

Europoslanci chtějí diskutovat prapodivnou proceduru ve věci ratifikace Lisabonské smlouvy v ČR.

Brzobohatá (ČSSD): V Evropě nad námi jen kroutí hlavou
Foto: CSSD.cz
Popisek: Logo ČSSD

Po neúčasti v Paktu o fiskální unii se opět Česká republika jeví jako nečitelná země, která vlastně neví, co chce. V Evropském parlamentu se podruhé projednává stanovisko k tzv. výjimce v Listině základních práv Evropské unie. Česká vláda podala žádost o projednání výjimky, aniž by měla alespoň předběžně projednaný souhlas v obou komorách českého parlamentu, Senát navíc vládu vyzval, aby od projednání sama ustoupila, čímž dal najevo, že jeho souhlas v procesu ratifikace asi nebude.

Na koordinační schůzi Výboru pro ústavní záležitosti (AFCO) byl europoslanci podpořen návrh Zuzany Brzobohaté (ČSSD) uspořádat setkání vrcholných představitelů obou komor Parlamentu České republiky se členy výboru k diskusi o podivné proceduře, jež se odehrála během ratifikačního procesu Lisabonské smlouvy v České republice. Europoslankyně Zuzana Brzobohatá je stínovou zpravodajkou zprávy, která řeší osud této výjimky.

V České republice projednával ústavnost Lisabonské smlouvy Ústavní soud hned dvakrát. Po jeho dobrozdání v listopadu 2008 byla smlouva v únoru 2009 schválena Poslaneckou sněmovnou PČR, v květnu 2009 Senát PČR rovněž tuto smlouvu odsouhlasil a to bez jakýchkoliv výjimek. Na základě žádosti prezidenta Václava Klause byla vládou Jana Fischera vyjednána, v říjnu 2009, na zasedání Rady ministrů EU tzv. "výjimka k Listině základních práv Evropské unie".

"Skutečnost, že na základě žádosti prezidenta Václava Klause vyjednala vláda, a to bez posvěcení komor Parlamentu České republiky, výjimku z mezinárodní smlouvy, která byla dříve schválena ústavní většinou oběma komorami Parlamentu České republiky, je v Evropském parlamentu vnímáno jako velmi problematické. Kolegové napříč politickým spektrem jen nechápavě kroutili hlavou nad tím, jak je možné použít takovou nestandardní proceduru v demokratickém prostředí. Senát Parlamentu České republiky, již dříve svým usnesením zpochybnil ústavnost příslibu přijetí výjimky z uplatňování Listiny základních práv Evropské unie a současně vyzval vládu, aby od tohoto požadavku ustoupila. Bohužel k tomu nedošlo", uvedla ve čtvrtek po jednání Brzobohatá.

Zuzana Brzobohatá také zmínila ve svém projevu, že v době projednávání Lisabonské smlouvy byla poslankyní dolní komory PČR. "Hlasovala jsem pro přijetí Lisabonské smlouvy a to včetně Listiny základních práv Evropské unie a to bez jakýchkoliv výjimek. Nikdy bych nemohla podpořit něco, co omezí sociální práva občanů České republiky. Jak může Evropský parlament, demokratická instituce, tuto absenci demokracie pominout? Jediná možnost je navrhnout Evropské radě, aby tato změna smlouvy nebyla projednávána", dodává na závěr poslankyně Evropského parlamentu Zuzana Brzobohatá.


 

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: ČSSD

Co říkáte na to, s čím aktuálně vláda přichází?

Dobrý den, i když jste byla myslím zvolena za vládní strany, teď si nejsem jistý za kterou, přesto si myslím, že jste objektivní. Zajímal by mě tak váš názor jednak na to, že chce vláda trestat jakousi činnost pro cizí moc, upřímně nechápu ani co přesně je tím myšleno? A pak, že chce zbavit dvojího ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Senátor Drahoš: Stejnou argumentaci používali komunisté a henleinovci

16:04 Senátor Drahoš: Stejnou argumentaci používali komunisté a henleinovci

Projev na 5. schůzi Senátu ČR 22. ledna 2025 k návrhu zákona, kterým se mění zákon č. 65/2022 Sb., o…