Bubeníček (KSČM): Zrušení onkologického centra je útok na občany Ústeckého kraje

11.02.2012 6:40 | Zprávy

Proč se Ústecký kraj Praze nelíbí?

Bubeníček (KSČM): Zrušení onkologického centra je útok na občany Ústeckého kraje
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministr zdravotnictví Leoš Heger

Tak by se dalo zeptat po zprávě o rušení onkologického centra v Masarykově nemocnici v Ústí nad Labem.  Podle ministerstva zdravotnictví by mělo k 1. dubnu ztratit svůj statut. Jedná se o jediné komplexní centrum  pro onkologii v celém kraji.  Přitom se uvádí, že právě úmrtnost na nádorová onemocnění je republikově nejvyšší v Ústeckém kraji a lidé se zde dožívají nejnižšího průměrného věku.  Není to dlouho, co se snažilo ministerstvo zlikvidovat  pracoviště v Nemocnici Chomutov, kdy mu odebralo statut.   Nyní se snaží zlikvidovat onkologické pracoviště v kraji jako takové.

Ústecký kraj se samozřejmě brání a protestuje i klub zastupitelů KSČM.  Velkou iniciativu vyvinul již v Chomutově, zastupitel KSČM Ladislav Drlý ve spolupráci s nadací Kapka naděje připravil petici a řada zastupitelů přijela do Chomutova pracoviště podpořit osobně, stejně jako senátor Václav Homolka. Nyní vedení klubu KSČM připravuje další ráznou odpověď na záměr ministerstva.  Samozřejmě, že šance na úspěch je v zapojení všech klubů zastupitelů, napříč stranami, a proto byl Ladislav Drlý pověřen spolu s Ivo Pernou připravit návrh, o kterém budeme s kolegy z dalších klubů jednat. Chceme, pokud již  pacienta zákeřná nemoc napadne, aby měl možnost kvalitního léčení doma, v kraji.  

Je jen otázkou, proč ministerstvo tak razantně postupuje proti občanům  v severozápadních Čechách. Kam by měli nemocní dojíždět? Do Prahy, do Plzně, do Liberce? Všechno to jsou stokilometrové vzdálenosti. A mají tato zařízení dostatečnou kapacitu, nebo pacient bude čekat měsíce?  To by se také nemusel dočkat vůbec. 

Ovšem není to jen Krajská zdravotní, a.s., kam patří Masarykova nemocnice, která má přijít o významné a důležité pracoviště.  Z Prahy mají také zálusk na redukci jediné nemocnice v rozlehlém lounském okrese, který má 1200 kilometrů čtverečních, tj. Nemocnice Žatec.  Je snaha rušit gynekologicko-porodnické oddělení. Ovšem elegantním způsobem, že mu VZP neobnoví smlouvu. Přitom sem město investovalo na 300 milionů korun, a kdo přijede do Žatce, po letech nemocnici nepozná. Porodnice, kde proběhlo minulý rok 500 porodů, je oblíbená  rodičkami v širokém okolí. A nejde jen o toto oddělení, ale také o dětské. Ze čtyř primariátů by zůstaly pouhé dva. Pokud u Krajské zdravotní, která sdružuje nemocnic v Chomutově, Mostě, Teplicích, Děčíně a Masarykovu v Ústí nad Labem, je zřizovatel kraj, u žatecké to je město Žatec. Také zde se snaží pomáhat krajští zastupitelé a poslankyně Gabriela Hubáčková. Několikrát jsem zde byl také osobně, jednal s ředitelem Čestmírem Novákem, opravdovým profesionálem. To může někomu také vadit. V tomto případě je nesmyslné zdůvodňovat záměr úsporami. Výkony provedou jiné nemocnice a pro pacienty se zvýší dojezdové vzdálenosti. V Žatci pracuje kolektiv erudovaných lékařů a zdravotnického personálu. Jeden porodník ročně odrodí stovku dětí, to je právě důkaz erudice a profesionality. 

Zastupitelé klubu KSČM se snaží naplnit své krédo, že pracují pro lidi. A velká iniciativa pro zachování komplexního onkologického centra a dvou oddělení v žatecké nemocnici jsou toho důrazem. Je to práce náročná, ale prospěšná.        

Oldřich Bubeníček, předseda klubu zastupitelů KSČM v Zastupitelstvu Ústeckého kraje

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: KSČM

Ing. Petr Beitl byl položen dotaz

Benešík (KDU-ČSL): Slováci jsou na tom v zastoupení lidí v mezinárodní politice lépe než my

Můžete mi vysvětlit, jak je to možné? To jste jako politici tak neschopní protlačit na vysoká místa politiky, kteří by hájili zájmy Česka? Ono to dost vysvětluje, proč podle mě na mezinárodní scéně zájmy nás Čechů vlastně nikdo pořádně nehájí, a proč se stáváme stále více bezvýznamnou zemí.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Kobza (SPD): Green Deal jako demagogie aktivistů

18:33 Kobza (SPD): Green Deal jako demagogie aktivistů

Komentář poslance SPD po sněmovní konferenci vědců, která zpochybnila teze o globálním oteplování zp…