ČSSD vládě: Projednejte dohodu o rozpočtové unii v parlamentu

21.01.2012 10:12 | Zprávy

Předsednictvo sociální demokracie v pátek na svém jednání jednoznačně přijalo následující usnesení:

ČSSD vládě: Projednejte dohodu o rozpočtové unii v parlamentu
Foto: Hans Štembera
Popisek: Bohuslav Sobotka

Evropská unie nyní prochází procesem zásadních změn, které ovlivní vývoj evropské integrace na několik desítek let dopředu. ČSSD byla vždy stranou, která se významně angažovala v evropské politice, a nyní, zvláště v době krize, ji není lhostejný osud eurozóny, celé Evropské unie a zejména České republiky v ní. ČSSD si přeje, aby ČR patřila mezi bohaté a úspěšné země EU s rostoucí a prosperující ekonomikou.

Proto považuje za nutné jasně deklarovat naši pozici, na rozdíl od váhání a přešlapování vlády Petra Nečase, k právě probíhajícímu vyjednání o tzv. fiskální úmluvě, která má zajistit finanční stabilitu a hospodářskou prosperitu členských zemí Evropské unie.

Naším politickým cílem je, aby vláda přistoupila k předchozímu projednávání této smlouvy v Parlamentu. Tato smlouva pro nás představuje strategickou otázku budoucího postavení České republiky v Evropské unii a Parlament musí být o všem plně informován. Pasivitu vlády v rámci probíhajících vyjednávání či neznalost jejich stanovisek nelze tolerovat.

ČSSD považuje fiskální konsolidaci a budoucí stabilitu za prioritu, proto podporuje navrhovaná řešení a přistoupení ČR k rozpočtové unii. Konečně, jsme součástí Evropy, EU České republice dlouhodobě pomáhá, evropské fondy jsou v době národních rozpočtových škrtů často jedinou investiční příležitostí pro stát, obce a kraje. Buď se nám v Evropě podaří zvládnout krizi společně, nebo prohrajeme všichni.

ČSSD však považuje za zcela nedostatečné soustředit se v rámci posílení spolupráce pouze na otázku úspornosti (austernity). Proto apelujeme na zdůraznění prorůstových opatření podporující rozvoj a konkurenceschopnost jednotlivých ekonomik a současně zachování evropského sociálního modelu. Pokládáme rovněž za stejně důležité zavedení celoevropské daně z finančních transakcí, rámcovou harmonizaci firemních daní, zrušení tzv. daňových rájů a posílení záchranných mechanismů. Ve smyslu těchto svých připomínek osloví ČSSD v nejbližších dnech spřátelené sociálně demokratické strany v EU.

Co se týče tzv. zlatého pravidla, tedy ustanovení o rozpočtové odpovědnosti obsaženého v Ústavě, jsme pro jeho zavedení, zejména pokud jde o limit pro celkový veřejný dluh, a to buď přímo na ústavní úrovni, nebo i v rámci zákona o rozpočtové odpovědnosti, který by byl trvalého a závazného charakteru i pro následující vlády. Pravidlo však musí umožnit reakci vlády na hospodářské krize spojené s poklesem ekonomiky.

Jsme toho názoru, že tato smlouva, která je nyní vyjednávána mezivládně mimo rámec smluv Evropské unie, by měla být co nejdříve včleněna do těchto smluv a byla tím zachována podstata společné spolupráce členských zemí a role evropských institucí.

ČSSD pokládá požadavek ODS a premiéra Nečase na konání referenda jako zcela účelový a motivovaný zejména vnitřními spory v ODS. ČSSD trvá na tom, aby byl nejprve přijat obecný zákon o celostátním referendu (který jsme opětovně předložili do Poslanecké sněmovny) a teprve na jeho základě je připravena vést debatu o potřebnosti a načasování referenda k této smlouvě. Jsme přesvědčeni o tom, že v dosavadní vyjednané podobě Smlouva nepředstavuje přenos kompetencí na evropskou ´úroveň a pokud se nerozhodne o jejím schválení na základě obecného zákona o celostátním referendu, postačuje, podobně jako u Lisabonské smlouvy, její ratifikace v Parlamentu ČR.

V neposlední řadě vyzýváme vládu Petra Nečase, aby přistoupila k Euro Pakt Plusu. Rozhodnutí vlády o absenci České republiky v rámci tohoto Paktu je stále více nepochopitelné a poškozující Českou republiku.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: cssd.cz

Martin Exner byl položen dotaz

Co když nevíte koho volit?

Souhlasím s Vámi, že chodit k volbám by se mělo, ale co když mám v posledních letech problém s tím, že není koho volit, protože mám ke každé z relevantních stran zásadní výhrady? Třeba na této vládě (stranách v ní) mi vadí, jak se snažíte zlehčovat problémy, které většina z nás má, jak lidi nálepkuj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Malý (Trikolora): Den obětí živých pochodní za svobodu

6:23 Malý (Trikolora): Den obětí živých pochodní za svobodu

Ve čtvrtek 16. ledna 1969 okolo 14:30 si Jan Palach v horní části Václavského náměstí v Praze odloži…