Ve čtvrtek 13. září 2012 monitorovací výbor pro tento operační program schválil převod 1,1 miliardy Kč do jiných programů - především ve prospěch Ministerstva práce a sociálních věcí ČR. Před schválením přesunu zdrojů však představitelé MŠMT opět postavili členy monitorovacího výboru do fatální situace: „Buď přesun ze školství schválíte, nebo Česká republika o tyto peníze přijde.“ Hotovo!
Podobná situace se nestala poprvé. Již vloni bylo monitorovacímu výboru předkládáno řešení, že prostředky na další vzdělávání budou přesunuty na ministerstvo práce, nicméně se podařilo – alespoň tehdy – tento krok odvrátit. Není pravdou, jak vyhlašuje vedení resortu školství i jiných centrálních úřadů, že nelze evropské peníze smysluplně utratit. Minimálně tři roky zástupci krajů ministerstvu školství navrhují, aby došlo k podstatnému zjednodušení dokumentace programu, která dnes čítá neuvěřitelných 1 800 stran!
Minimálně tři roky zástupci krajů ministerstvu školství navrhují vypsání potřebných projektů pro základní a střední školy. Podobně tomu bylo i na monitorovacím výboru 13. září, kdy zástupci krajů navrhovali peníze ze školství nepřevádět, ale vypsat výzvy a projekty - na zabezpečení asistentů pedagogů pro postižené děti ve školách, na podporu odborného školství, na dovybavení laboratoří základních a středních škol či na vybavení odborných středních škol specializovanými učebními pomůckami. Daly by se posílit i dobré projekty v globálních grantech krajů, na které se již finanční prostředky nedostaly. a podobně. Pokud ministr školství vyhlašuje, že ministerstvo nebude umět vyčerpat z fondů EU asi 5 miliard Kč, pak to není pravda. Má špatné rádce a dostává zřejmě zkreslené informace.
Podstatnou část těchto peněz by školy a školská zařízení mohly využít na potřebné věci a činnosti. Vypadá to tak, že když ministerstvo samo neuspělo se svými nedůvěryhodnými projekty typu OKNO či SPORT, tak rozhodně evropské peníze nemíní dát českým základním a středním školám.
Ministr ví, že reálné mzdy ve školství stále klesají a že bude zapotřebí změnit zásadním způsobem financování regionálního školství. Ministerstvo místo toho, aby si nechalo krajskými úřady komplexně zmapovat situaci a vyhodnotit reálné možnosti řešení za pomoci zdrojů z Evropské unie, bez mrknutí oka a bez odporu si nechává sebrat peníze připravené pro podfinancované školství.
A není to jen resort práce, kdo cupuje školské zdroje. O své sousto se hlásí další hladový vlk. Je jím Ministerstvo průmyslu a obchodu ČR, které by - ústy pana ministra Kuby - rádo použilo nevyčerpané peníze na technické vzdělávání. Tedy přesně na to, co kraje doporučují ministerstvu školství jako jednu z projektových možností. Jen s tím rozdílem, že většina zdrojů by zůstala na rozvoj technickým školám, a ne různým agenturám.
Jiná ministerstva tedy porcují ministerstvo školství jako beránka se zlatým rounem. Tím rounem jsou peníze v Operačním programu Vzdělávání pro konkurenceschopnost. A beránek už ani nezabečí, že se mu to nelíbí.
Radek Cikl
náměstek hejtmana Libereckého kraje
a člen monitorovacího výboru Operačního programu Vzdělávání pro konkurenceschopnost
![](/Content/Img/content-lock.png)
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: kraj-lbc.cz