26,5 % hned (22 % hned v 1. zóně, 4.5 dočasně zásahových) a perspektivně do budoucna dalších 8,5 %, které se na převod do 1. zóny budou připravovat. Tváří se, jako by vyhověl všem. Jako by šlo o vyvážený kompromis.
Ekologové, věrni svým zvykům, už volají, jak je návrh k přírodě a k NP likvidační, jak zrůdný je návrh na lanovku na Hraničník, který prý nutně povede k výstavbě parkovišť a hotelů a likvidaci přírody. Kde je tedy pravda? Pravdou je, že jak pan ministr, tak ekologové „v hrdlo lžou“.
Současná rozloha 1. zón je cca 13 % - cílový stav požadovaný v minulosti i těmi nejextrémnějšími ekology byl 30 %. Starostové navrhovali zvětšit jejich rozsah na cca 16 %. Výměra 1. zón parku, navrhovaná ministrem, má být tedy více než dvojnásobná proti návrhu jedné ze stran. Má být dokonce celkově větší, než navrhovala druhá ze stran. Celková rozloha 1. zón bude 24 tisíc hektarů, tedy víc, než je rozloha celého sousedního bavorského parku (všech jeho zón). Ptám se, kde vidí pan ministr nějaký kompromis? Já jej tady nevidím.
Chápu, že ekologové křičí. Musí vytvářet dojem, že jsou nespokojeni, aby si lidé nevšimli, že jim v podstatě ve všem zásadním pan ministr vyhověl. Že jim dokonce vyhověl i v tom, v co se neodvážili ani potajmu doufat, natož to veřejně požadovat.
Koridor pro lanovku Klápa–Hraničník, který jediný by šel vykládat jako ústupek ze strany ekologů, je při bližším zkoumání evidentně „nejekologičtější varianta“, jak dostat turisty na Hochficht. Takže o žádný skutečný ústupek nejde. Turisté tam zcela jistě jezdit budou, (sněhové i další podmínky jsou zde neporovnatelně lepší, než na naší straně), ať již se to občanům, podnikatelům či ekologům líbí nebo nelíbí. Takže postaví-li se proti sobě 14 ha hospodářského lesa (svou strukturou blízkého původním porostům) potřebných pro lanovku, proti exhalacím z 30 tisíců aut na (nejkratší) trase 30 km, musí každý skutečný ekolog, stejně jako každý, kdo ještě úplně nezapomněl počítat, mít jasno.
I kdyby lanovka vedla, jak tvrdí ekologové, k výstavbě parkoviště a hotelu, což je pravděpodobné, tak to Šumavě nemůže uškodit, protože Šumava a NP tu má být nejen pro národní park, ale hlavně také pro lidi.
Nevím, v čím zájmu pan ministr rozhodl. Rozhodně to ale nebylo v zájmu současné zelené přírody a lidí na Šumavě žijících.
Chápu, že správa NP na tom vydělá. V prvních zónách kůrovec již skoro vše sežral. Pokud by nebyly prvními zónami, musel by NP léta draze a rozsáhle zalesňovat, ošetřovat, sanovat. V horizontu století - mnoho práce, mnoho nákladů a v podstatě žádný zisk. Takže je jednodušší vše, co kůrovec sežral, „strčit zákonem do 1 zóny“, ať si s tím příroda a potomci nějak poradí! Klasický kapitalistický model, vyždímat zisk, zahodit a táhnout dál, „po nás potopa“.
V rozhodnutí pana ministra zase slyším klasika pana Wericha: „Jupí, posolíme si krajíc a ještě budu mít pravdu!“ Doufám, že mu, stejně jako v oné pohádce panu králi, tu facku alespoň pomyslně někdo vytne!
Luboš DVOŘÁK, předseda Kontrolního výboru Zastupitelstva Jihočeského kraje
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: kscm.cz